Оренда землі: захистити себе і паї

11/09/2013

Оренда паїв є державі вигідною: сотні тисяч гектарів використовуються за призначенням, розвивається аграрна галузь. У результаті від року на рік укладається дедалі більше договорів оренди (цього року понад
2,5 млн), зростають орендовані площі (17,5 млн га), збільшується сума нарахувань за укладеними договорами (торік близько 9 млн грн). І що важливо, майже 52,5% договорів оренди уклали пенсіонери.
Однак чому тоді люди скаржаться: «Орендує землі колишній наш земляк, який тепер живе в місті. Розплачувався наполовину грошима, наполовину врожаєм. Ми були задоволені. Але позаторік, наш орендатор зазнав збитків, тож розплатився не грошима, а капустою й цибулею. Торік – знову не платив грошей, а дав картоплі. Нині вже попередив, що картоплі не дасть взагалі, бо не вродила, і грошей теж не буде. Такі ринкові реалії, каже, це вам не колгосп».
Інший приклад: орендар-чужинець справно розплачується з пайовиками зерном та городиною. Але ж як це робить?!! Вивалює машини зерна, овочів посеред села та й каже: «Розбирайте, а мені ніколи тут важити кожному!» Люди — до сільради, а голова відказує, мовляв, тихо будьте, розберіть собі помалу і радійте, що хоч віддає, а в інших місцях орендарі значно гірші – то не платять, то дурять.
Скажете, ну що там два чи двадцять подібних прикладів на два мільйони договорів оренди? Відповім: фактично за безцінь орендувати землю деякі агро-бізнесмени навчилися, збільшувати власні статки не відмовляються, а от людей шанувати не вміють, зневажають. І навіть того не приховують.
На мою думку, тут радикально треба: геть від землі таких орендарів! Я б свій договір з таким хамовитим ділком розірвав. Та поскаржився на нього куди слід. Чи варто і далі терпіти?

Іван Поліщук