Микола Фурдига, завідувач лабораторією селекції Інституту картоплярства НААН України, про її величність бульбу

10-1.jpg

27/02/2013

Картоплю не дарма в Україні називають другим хлібом. За статистикою, кожен із нас з’їдає її близько 130-140 кг на рік, або десь 300-400 г у день. Незважаючи на таку популярність, вистачає і проблем, пов’язаних як з вирощуванням, так і зберіганням врожаю. Яким чином уникнути їх, ми розпитали кандидата сільгоспнаук, завідувача лабораторією селекції Інституту картоплярства НААН України Миколу Фурдигу.


– На жаль, найбільші проблеми пов’язані навіть не з вирощуванням, а переробкою картоплі, – каже Микола Миколайович. – За валових урожаїв у 23-24 млн тонн на рік ми переробляємо лише 130 тисяч тонн. Тобто, решта має йти на експорт, проте стабільних ринків збуту цього овочу немає. Україні дуже не вистачає підприємств, які б переробляли картоплю на крохмаль або чіпси. А перспективи використання овочу великі! Це не тільки харчова, а й текстильна промисловість.

– Вал в Україні, справді, великий. А от окремий селянин, як правило, урожаєм не дуже задоволений…


– Якщо взяти до уваги площі, зайняті під картоплю, то все-український урожай має бути набагато більшим, ніж зараз. Але це можливе лише за умов, коли вирощуванням займаються спеціалізовані підприємства, за новітніми технологіями. У нас же 97% цього продукту вирощується в селянських господарствах. Прості селяни не дотримуються технології виробництва, зокрема таких елементів як захист, відбір кращого насіннєвого матеріалу, створення сучасних сховищ. Тому частина врожаю просто вимерзає, гниє. Щоправда, застосовувати технології є сенс на 100-500 гектарах, а коли це 5 соток… Ось і маємо: європейські країни отримують 25-40 тонн з гектара, США – взагалі 50-60, Україна ж лише 14-16.

– Які сорти картоплі найвигідніші?


– Вигідніше за все продавати ранню продукцію, бо на неї є великий попит, відносно мала пропозиція, і від того більша ціна. За рівнем урожайності вигідно вирізняються українські сорти Скарбниця, Тирас, Щедрик. Із зарубіжної селекції – Беллароза, Рив’єра, Минерва. А ось продавати та їсти протягом осінньо-зимового періоду краще зовсім інші сорти: Слов’янка, Левада, Рокко, Явір, Кондор, Санте, Околиця, Поліське джерело.

– Розкажіть, будь-ласка, як правильно готуватися до посадки картоплі?


– Звичайно, починати треба заздалегідь, десь за 20-25 днів. Перш за все, правильно проростити картоплю. Цей процес скорочує терміни сходів від 4 до 15 днів, бо бульби потрапляють в оптимальні умови температурного і вологого режиму. Слід розкласти посадковий матеріал тонким шаром, а зверху – мокре рядно або тирсу. Так провокується пробудження вічок. Потім озеленюємо на світлі, щоб утворилися зелені, міцні та невеличкі паростки. Якщо висаджувати вручну, то допускається величина паростків до 2 см, і щоб їх не пошкодити, треба бути дуже обережним. А ось при механічній посадці паростки мають бути не більшими за 0,5 мм, інакше зламаються. Якщо вони тоненькі, доброго урожаю не чекайте. Або не правильно пророщували, або сорт вироджується.

– Проростили – можна і в ґрунт?


– Починається посадка в різних регіонах у різний час, але не раніше, ніж земля на глибині посадки бульб прогріється до 4-5 градусів. Той, хто поспішає, ризикує втратити все: картопля просто захолоне і згниє. Вцілому, календарні терміни висадки бульб у ґрунт такі: починають у другій декаді квітня, а закінчують у першій декаді травня. Але можливі винятки.
Якщо господар прагне отримати більше насіннєвого матеріалу, треба саджати бульби на відстані 20 см, а між рядами залишати 60-70 см. Для того, щоб виросли великі картоплини на їжу, краще збільшити міжбульбову відстань до 30-35 см. Викопувати картоплю треба тоді, коли бадилля починає сохнути – у серпні. Період вегетації ранніх сортів триває 80-90 днів, усіх інших – 95-125 днів.

– Миколо Миколайовичу, роками триває суперечка, чи треба прибирати квіточки картоплі?


– Насамперед, нагадую, що цвіте тільки 70% картоплі. Деякі з сортів утворюють ягоди, деякі – ні. Ось на це й варто звертати увагу, оскільки поживні речовини здатні витягувати самі ягоди, а не квіти. Якщо ви вирощуєте сорт, який утворює численні ягідні грона, то можна зірвати квіти. Але це настільки мізерна прибавка до врожаю, що про неї варто піклуватися лише володареві 5 соток.

– Людина може багато років вирощувати свій улюблений сорт, а потім врожаї падають. Яка причина?


– Немає нічого поганого у вирощуванні одного й того ж сорту. Однак потрібно вчасно робити сортооновлення. У домашніх умовах це означає відбір кращих кущів – весь їхній урожай має піти виключно на насіння. А можна також придбати той самий сорт, тільки вищої категорії. Хоча іноді таки доречно зробити сортозаміну, адже добрих сортів дуже багато. На Поліссі сортозаміну варто робити раз на 4-5 років, на Півдні – раз на 2 роки, а в зоні Лісостепу – раз на 3-4 роки. Це пов’язано з температурними режимами та вірусними інфекціями, оскільки саме вони є основними причинами виродження картоплі.

– Як зробити так, щоб посадки менше хворіли?


– Підбирати високостійкі, так звані імунні сорти – Слов’янка, Червона рута, Явір, Скарбниця, Серпанок. Вони мають імунітет насамперед до фітофторозу – справжнього лиха для картоплі. До речі, вартість таких сортів практично не відрізняється від звичайних.

– Які регіони України вважаються найоптимальнішими для картоплярства?


– Звичайно, це Полісся: Чернігівська, частково Київська, Житомирська і Рівненська області. Трохи менше поталанило з цим Кіровоградській області та Півдню України, але загалом у країні не існує непридатних для вирощування картоплі регіонів.

– І наостанок розкажіть про найновіші сорти.

– За останні п’ять років українські фахівці з картоплярства створили чимало цікавого в цій галузі. Зокрема, варто звернути увагу на сорти Кимерія, Щедрик, Скарбниця, Сантарка, Околиця, Струмок, Поліське джерело. Зарубіжні селекціонери теж пропонують хороший продукт: Салент, Ред фентезі, Аладин, Амороза, Карузо, Овація.

Де купити посадковий матеріал?

• Iнститут картоплярства НААН України. Київська область, Бородянський район, с. Немішаєве, вул. Чкалова, 22. Тел. 045-77-41-043.

• Інститут зрошуваного землеробства НААН України. Херсон,  с. Наддніпрянське. Тел. 0552-36-11-96.

• Iнститут овочiвництва i баштанництва НААН України. Харківська область, Харківський район, смт Селекційне, вул. Інститутська, 1. Тел. 057-748-91-91.

• Львівський національний аграрний університет. Львівська область, Жовківський район, місто Дубляни, вул. В. Великого, 1. Тел. 032-22-42-507.

Наталія Федорова