ЧИ Є УПРАВА НА ХВОЩА?

jpg.

Немає ніякого порятунку від хвоща польового, який розмножився на моїй присадибній ділянці, зайнявши понад десятьи соток землі. Знаю, що з ним можна боротися вапнуванням. Підкажіть концентрацію у розрахунку на один квадратний метр.
Анатолій Нікіфорович, Вінницька обл.
Хвощ – рослина настільки стародавня, що залишки його знайдені у девонських відкладеннях. Тож пристосовуватися рослина здатна до будь-яких змін і катаклізмів. Між тим, і колись, і сьогодні хвощі дуже прив’язані до вологи і підвищеної кислотності ґрунту. Як він потрапляє на наші городи? Можливо, завдяки надзвичайно легким спорам, що висипаються з «квіточок» (отих шишечок, що їх несуть на собі стебла). Сірувато-зелений порошок розноситься вітром на дуже значні відстані. Хоча спори дуже швидко гинуть у навколишньому середовищі і виживають лише ті, що потрапили в сприятливі умови – у вологе, тінисте місце. Сходи зі спор тендітні, ніжні і з ними неважко упоратися без будь-яких наслідків.
Проте, ми мусимо пам’ятати, що хвощ – рослина багаторічна, основний вид її розмноження – вегетативний, кореневищем. Тобто, молоді рослини відростають від материнського кореневища на відстані 0,5-2,0 метрів. Причому хвощ має коріння двох видів: горизонтальні і вертикальні. Горизонтальні відповідають за захоплення нових територій шляхом розмноження, вони товсті, соковиті, саме на них закладаються зародки нового життя – майбутні стебла і коріння. Тому, якщо на вашому городі з’явився хвощ і ви дозволили йому рости й розвиватися, то чекайте незабаром поруч із ним цілу купку «діточок». Сімейка може з часом захопити площу в кілька десятків, а то й сотень квадратних метрів. І це тільки від однієї материнської рослини! Саме завдяки своїй кореневій системі хвощі виживають навіть під час пожежі, засухи тощо. Саме завдяки їй вони стали найзлішими бур’янами на полях та городах. Бо їх майже неможливо знищити…
Городники пробують поливати хвощ гербіцидами, та дарма: все навколо гине, а хвощ стоїть собі, як стояв! Залишається лише одне: постійно ходити з сапою і вирубувати всі нові паростки. Тобто – тільки механічне знищення дає хоч якийсь тимчасовий результат. Не будете ж ви перекопувати ділянку на двометрову глибину, аби вибрати канати-кореневища?
Читач правий. Хвощ можна поступово знесилити вапнуванням ґрунту, бо рослина потребує кислого середовища. Як це зробити? Фахівці, до яких ми звернулися, радять: восени перед перекопуванням розсипати по проблемній ділянці від 2 до 6 кг вапна у розрахунку на 10 квадратних метрів. Якщо ви дійсно вирішили позбутися «агресора», сипте шість. Замість вапна можна скористатися деревним попелом у тих же дозах. Перевага попелу у тому, що його можна вносити у ґрунт у будь-який час, не дожидаючись осені.
Можете спробувати накрити ділянку з хвощем плівкою або руберойдом, зверху насипати товстелезний шар глини або піску й залишити так до наступного сезону.
Лариса Овчаренко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.