Безробітна чи таки одноосібник?

database.jpg

Моя дружина офіційно працювала бухгалтером у фермерському господарстві. Коли там виникли фінансові труднощі, її звільнили. Пішла на біржу, а там кажуть: «Принесіть довідку, що ви – не власник одноосібного селянського господарства, тоді поставимо на облік». Але моє господарство ніколи як особисте не реєструвалося. Та й невже 50 сотих землі, одна корова і пара свиней – таке багатство, що дружина не має права на працевлаштування? А, може, така довідка взагалі не потрібна?
Сергій Поліщук, с. Коханівка, Ананьївський р-н, Одеська обл.
Закон України «Про зайнятість населення» встановлює, що члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною.
Особисте селянське господарство (ОСГ) – це господарська діяльність, яка здійснюється без створення юридичної особи. Це може бути одна фізична особа або особи, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають. Метою є задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.
Члени ОСГ здійснюють діяльність на свій розсуд і ризик у межах встановленого правового господарського порядку, дотримуючись вимог цього зазначеного закону, інших законів України та нормативно-правових актів.
Якогось окремого порядку реєстрації ОСГ чинним законодавством не передбачено. Проте з метою встановлення кількості особистих селянських господарств та їхніх основних характеристик для інформаційного забезпечення органів виконавчої влади й органів місцевого самоврядування Держкомстат наказом від 26.10.2009 № 409 затвердив Порядок обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами. Форми первинної облікової документації затверджені наказом Держстатистики. Це є «Погосподарська книга» (форма №1), «Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради» (форма №4), «Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства» (форма №5).
Порядок передбачає, що у разі ведення ОСГ для його обліку у формах №1, №4 та №5 зазначаються прізвище, ім’я, по-батькові особи, якій була надана земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, її постійне місце проживання, площа земельної ділянки, яка належить цій особі або перебуває у її користуванні в межах сільської, селищної, міської ради. Крім того, вказуються назва і дата документа, який засвідчує право власності або право користування земельною ділянкою для ведення ОСГ, а також прізвище, ім’я та по батькові всіх осіб, які разом ведуть особисте селянське господарство. Якщо ведення ОСГ припинено, то проставляється дата закінчення цієї діяльності.
Після виходу особи з особистого селянського господарства, яке було оформлене відповідно до вище названого Порядку, їй можна видати довідку, що вона не є членом ОСГ.
Колишні члени особистих селянських господарств можуть реєструватися як шукаючі роботи та визнаватися в подальшому безробітними лише за умови пред’явлення довідки, що видає сільська, селищна чи міська ради, про припинення діяльності чи виходу зі складу членів особистих селянських господарств.
Отже, якщо ви надасте до служби зайнятості довідку, що ви не є членом особистого селянського господарства, то можете бути зареєстрованими як особа, що шукає роботу, і протягом наступних семи днів служба зайнятості спільно з вами здійснюватиме пошук підходящої роботи. У разі її відсутності, з восьмого дня після реєстрації у центрі зайнятості, вам буде наданий статус безробітного.

БОГДАН БИШУК,
відповідальний секретар
Київської обласної організації
Союзу юристів України

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.