Як готуватися до випасу

panoramio.jpg

Бачу, що ваша газета намагається порушувати питання ветеринарії. Тож, маючи чималий досвід лікаря, вирішив долучитися до цієї корисної справи.
Уже почався відповідальний період випасу корів, проте не всі знають, що до нього треба як слід підготуватися. У першу чергу підготувати корову, у другу – пасовище, у третю – пастуха.
Корову помити, почистити, обрізати гострі кінчики рогів, щоб вона не травмувала інших тварин, почистити й обрізати ратиці, щоб ув подальшому на них не було тріщин.
На підживлені пасовища не виганяйте худобу впродовж 2-3 тижнів, поки травостій добре не промиється дощами. Проінспектуйте луг, щоб переконатися, що на ньому немає сторонніх предметів, особливо гострих, та поліетиленових мішечків. Дізнайтеся, чи не проводилися поруч з пасовищем обприскування отрутохімікатами, чи не виливалися їхні рештки на луг, щоб не сталося отруєння ані тварин, ані людей. Розгорніть кротовища, на яких набагато швидше, ніж на інших місцях, починають рости отруйні трави.
Підвищення кваліфікації пастуха
Щодо пастухів, то вони мають бути досить досвідченими й уміти надати тварині на пасовищі першу допомогу. Для цього пастухів забезпечують ветеринарною сумкою з набором лікувальних препаратів: молочною кислотою, настойкою чемериці, глауберовою сіллю тощо. Як застосовувати ці та інші препарати, пастухи мають чітко знати.
Худобу привчайте до пасовища поступово, у перші дні виводьте лише на 1-2 години і продовжуйте утримувати на повному раціоні. Якщо тварину не привчити до свіжої трави, то при випасанні, особливо після дощу, у неї може трапитися здуття передшлунків. Це захворювання трапляється й тоді, коли корова надибає велику кількість їжі, яка легко зброджується в шлунку, - зіпсовані зернобобові технічні або зелені корми, бурякову гичку, конюшину, люцерну, ріпак. Тварина починає задихатися, падає і може загинути.
Прив’яжіть хвору корову так, щоб її передні кінцівки стояли вище задніх, та кулаками енергійно масажуйте лівий бік черева та періодично обливайте тварину холодною водою.
У разі відсутності медикаментів можна насипати у пляшку 100 г кухонної або глауберової солі, залити водою, збовтати до розчинення і дати тварині випити, продовжуючи інтенсивно розминати їй лівий бік. Якщо через 15 хвилин стан корови не покращиться, їй дають напитися води з йодом: одну столову ложку на 0,5 л води. Допомагає «пацієнтці» й випоювання 3-4 л вапняної води. Крім того, щоб припинити бродильні процеси у передшлунках, дають 2-3 л свіжовидоєного молока чи розчин деревного попелу - 300-400 г розмішати у 4 л води та процідити через мішковину.

Солі - не сім пудів
Худобі слід давати сіль і воду. Проте сіль до годівниці додають поступово і щоденно, оскільки її надходження в надмірній кількості за короткий проміжок часу може призвести до неприємних наслідків.
Дехто кладе сіль-лизунець. Воно нібито і непогано, але щоб тварина забезпечила свій організм достатньою кількістю солі, вона має злизати весь язик. Тож у кормушки краще додавати розсипну сіль, але (ще раз застерігаю!) починаючи з малих доз.
ВОЛОДИМИР ЗУБАЧ,
ветлікар Немирівської дільниці
Яворівського р-ну
Львівської обл.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.