Сад із запахом соснового бору

12_05_07hvoya.jpg

Купив будинок біля хвойного лісу. Застосовую хвою як мульчу на грядках суниці. А чи можна закладати її у компост?
Денис Сидоренко, Дніпропетровська обл.
Як правило, хвою для приготування компосту не використовують, оскільки розкладається вона повільно. До того ж такий компост (до речі, як мульчу) можна використовувати тільки для рослин, що віддають перевагу кислому ґрунту. Капуста, наприклад, на кислих ґрунтах уражається килою, морква - фомозом, буряк - гниллю сердечка, цибуля - шийковою гниллю. До того ж хвоя затягує період дозрівання.
На ґрунтах з підвищеним pH погано засвоюються поживні речовини (вони переходять в недоступні рослинам форми), а шкідливі, навпаки, накопичуються. Погано розвивається у таких умовах коренева система та й уся рослина, не розвиваються корисні мікроелементи, які сприяють родючості ґрунту. Єдиний прийом усунення надлишкової кислотності - вапнування.
Інша справа, якщо використовувати хвою для обприскувань. Хвойний концентрат у рідкому і порошкоподібному вигляді (співвідношення однакове: 2 ст. ложки на 10 л води) давно застосовується садівниками для обприскування дерев у вегетаційний період. Я проводжу ці «процедури» для своїх дерев і суниці (але не під час дозрівання ягід, інакше вони пахнутимуть хвоєю) протягом багатьох років кілька разів за літо. Після них запах хвойного лісу відчувається в саду декілька днів.
Але сенс обприскувань, звичайно, не в запаху. По-перше, це позакореневе добриво, у хвої містяться мікроелементи (згадайте хвойні ванни). По-друге, запах хвої відлякує плодожерку, яка прагне облюбувати грушу, персик, сливу, яблуню. Тому я намагаюся обприскувати дерева у період льоту метеликів цього шкідника. Чи є ефект від застосування хвойного настою? Вважаю, що є: дерева нібито «веселішають».
Для приготування витяжки (настою), дрібно нарубані молоді гілки і шишки (одна третина ємності) залити водою і витримати 3-4 дні в тіні (не на сонці!). За час витримки вміст ємкості необхідно кілька разів перемішати. Потім настій злити, процідити і, не розбавляючи водою, обприскати ним дерева. Дуже важливо, особливо при високих літніх температурах, не перетримати суміш, щоб не почався процес бродіння. Якщо ж так сталося, то настій краще вилити. Застосування настою, який заграв, створює в саду насичений запах рослин, що гниють. За власним досвідом скажу, що вивітрюється він не раніше, ніж через тиждень.
У якомусь журналі я прочитав, що помідори ростуть і розвиваються краще, дають більший урожай і в більш ранні терміни, якщо рослини обприскати хвойною витяжкою на стадії бутонізації. Її готують з молодих соснових пагонів або гілок. Спочатку гілки треба витримати не менше 6 днів при температурі плюс 2-4 градуси – і це чомусь обов'язкова умова. Я витримую в підвалі при трохи вищій температурі. Потім гілки подрібнюю, поміщаю у відро (за обсягом одна частина гілок на дві частини води), ставлю на вогонь і кип'ячу 5 хвилин. Охолоджену і проціджену витяжку розбавляю холодною сирою водою (1 частина витяжки на три частини води).
Обприскую помідори лише один раз в період бутонізації. Поливати хвойної витяжкою не можна, бо це збільшує кислотність ґрунту, а томати віддають перевагу нейтральному. Таке обприскування я застосовую кілька років. Перевірив ефект на контрольній грядці. Навіть на око оброблені рослини виглядають набагато краще.
Марин Єршов

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.