Приватний музей

10-5.jpg

28/11/2012

Збулася давня мрія краєзнавця, ентузіаста Юрія Зозулі з с. Довжок Ямпільського району Вінницької області: він відкрив власний етнографічний музей-бібліотеку «Кетроси».

До цього дня Юрій ішов десять років: збирав експонати, виношував ідеї, шукав приміщення. Сім років тому така нагода трапилась – поруч із батьківською садибою, де він мешкає, продавалась невелика хатина, яку пан Юрій і придбав під музей.
– Прагнув відродити багату й цікаву історію рідного села, – розповів він, – відкрити для людей те, що забулося, відійшло в минуле.
У збиранні експонатів Юрію активно допомагали односельці. Вони передавали йому різноманітні старожитності – предмети побуту, знаряддя праці, зразки одягу тощо. Приміром, колишня вчителька Ганна Тарнавська вручила власникові музею жіночу сорочку, подібні якій довжоцькі жінки носили 100 років тому. Ось чому етнографічний музей можна вважати народним.
У день відкриття причепурена, відремонтована хата-музей зустрічала гостей: односельців, друзів та однодумців пана Юрія. За хатою – доглянутий садок, де ростуть плодові дерева та ягідники. На невеличкому городі висіяні культури, які нині рідко вирощуються, але були поширені в минулому: квасоля, сочевиця, нагут, линта, боби. Вживання страв із цими бобовими робило людей дужими і здоровими. На подвір’ї висіяні квіти, лікарські рослини, декоративні культури.
Юрій звернувся до односельців із пропозицією назвати майдан, на якому розташований музей, Горанським, бо цей куток села в далекому минулому називали Горанами, а вулицю Жовтневу перейменувати на вулицю Дмитра Кетроса. Саме так можна було би вшанувати пам’ять знаменитого земляка, автора книги «Так творилося українське військо».
Неподалік розташована так звана Ванькова криниця, викопана та вимурована більше ста років тому. Це джерело має чи не найбільшу в районі глибину – близько 40 метрів і досі обдаровує людей цілющою водою. На думку Юрія Пилиповича, Горанський майдан, Ванькова криниця і власне сам музей мають створити музейний комплекс «Кетроси».
– Не так багато в нас приватних музеїв, – сказала на урочистостях заступник голови Ямпільської райдержадміністрації Мирослава Марченко. – Тож ми гідно оцінюємо особистий труд Юрія Зозулі. Від цієї хатинки віє теплом, радістю і любов’ю, тому що все, що зробив Юрій Пилипович – від любові до рідної землі, рідного села, до кожного з односельців.
За планом власника музею, тут розміститься бібліотека краєзнавчої літератури. Лише за останній час про Кетроси написано десятки книг.

Іван БАЛАНЮК
Надіслано на конкурс ЗМІ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.