Знак єдності

10-2.jpg

28/11/2012

Щоб створити герб своєї громади, патріотизму замало, – потрібні ще й знання

Традиційно герб був ознакою самоуправління в містах і містечках. Та, починаючи з 1990 року, герботворення набуває все більшої популярності у селах та селищах.

Сьогодні з 11 тисяч громад вже кількасот мають свої герби, а найбільше – в Донецькій області, тут запровадили власні герби понад 50 сіл. Вважається, що така символіка породжує в серцях жителів невеличких населених пунктів відчуття гордості за свою малу батьківщину, поєднує людей духовно, виховує патріотичні почуття в молодого покоління. Розробляє і затверджує герб селянська спільнота з власної ініціативи та на власний розсуд.
– Згідно з законодавством про місцеве самоврядування герби ухвалюються рішеннями рад і представників громад, – розповідає член Українського геральдичного товариства Олександр Лісниченко. – Національного чи навіть регіональних органів, які займалися б затвердженням і реєстрацією таких символів, немає. Тому досить часто, крім самих громад, про їхній герб ніхто в країні не знає.
Не наділена функціями реєстратора і громадська організація Українське геральдичне товариство, проте, за словами Олександра Лісниченка, вона безоплатно надає органам місцевого самоврядування консультації щодо відповідності змісту та символів герба правилам його створення. Бо, як кажуть, якщо вже створювати, то на віки.

Сергій Петрик

Три кити, на які спирається герботворчість

Щит. Герб розміщується у щиті. Рекомендується використовувати таку його форму, яка була розроблена Українським геральдичним товариством ще на початку 1990-х років.
– Сьогодні навіть на міжнародному рівні цей дизайн українського сільського герба сприймається як національне надбання, – пояснює Олександр. – Я неодноразово зустрічав у західній спеціалізованій літературі, що обрамлення, виконане в стилі українського бароко у вигляді корони з колосків, що вказує на статус села, називають «українським гербом». Тому варто підтримувати цей формат, додаючи до обрамлення нові символи, передаючи специфіку громади в самих гербових фігурах, тобто в зображенні на щиті.

Колористика. В геральдиці існують чіткі правила поєднання кольорів: чорного, синього, зеленого й червоного. Крім того, існують так звані метали – золотий і срібний кольори, які на графіці передаються жовтим і білим. Якщо колір щита подано чорним, синім, червоним чи зеленим, то зображення фігур може бути лише жовтим або білим. І навпаки: якщо щит білий чи жовтий (срібний чи золотий), то на нього можуть накладатися чорний, синій, зелений або червоний кольори. Втім, щодо складних фігур, то дозволено відхилення. Приміром, якщо на червоному тлі зображено білого (срібного) коня, то не буде порушенням зафарбувати сідло на коні синім чи вуздечку чорним кольором.

Символи. Нерідко громади прагнуть зобразити у своєму гербі все, чим славиться рідне село. Як результат, герб переобтяжується великою кількістю символів або стає подібним до гербів сусідніх сіл, через що втрачає свою ідентичність. Приміром, усі без винятку райони України мають сільське господарство і часто намагаються вставити у свій герб колоски. А треба шукати власні символи, яких не може бути в жодному іншому населеному пункті. Інша крайність – коли якісь символи, пов’язані з селом чи селищем історично, в наш час не сприймаються. Мовляв, навіщо нам лицарський герб тутешнього колишнього землевласника, якщо ми прості й не войовничі селяни.
Не обов’язково на щит наносити назву села чи дату його заснування. Якщо є потреба в написах, можна скористатися допоміжними геральдичними елементами – девізними стрічками та додатковими зображеннями, які не включені у рамку щита. Назва може бути виражена якимось елементом – твариною, рослиною чи явищем, яке дало назву селу.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.