Ветеринари в погонах

3-1.jpg

28/11/2012

Вони ліквідують осередки масового захворювання тварин, вилучають з обігу небезпечну продукцію

Звісно, йдеться про ветеринарну міліцію. У теперішньому вигляді вона діє з 1965 року, відколи за спільною ініціативою Міністерства сільського господарства УРСР та Міністерства внутрішніх справ були створені її підрозділи. За короткі терміни вдалося ліквідувати чисельні вогнища ящура, класичної та африканської чуми свиней, сибірки тощо. Сьогодні мета ветеринарної міліції така сама: попередити економічні збитки, вилучити з обігу небезпечну продукцію.
Докладніше про роботу ветеринарів у погонах читайте в інтерв’ю з начальником відділу ветеринарної міліції МВС України, полковником міліції Сергієм Оксютою.

– Сергію Івановичу, чи потрібна вашим підлеглим спеціальна підготовка?
– Так, вони мають вищі ветеринарну і юридичну освіти. В нашій структурі на території України працює лише 140 таких спеціалістів, тобто, в деяких областях по 3-4 людини. Навантаження на кожного з них дуже високе, бо часто виникають позаштатні ситуацій, які потребують негайного реагування. Мабуть, ви пам’ятаєте випадок у Запорізькій області, коли з торгівлі вилучили тушу тварини, хворої на сибірку. На щастя, м’ясо реалізувати не встигли. Менш ніж за добу нашими працівниками були встановлені шляхи транспортування цієї туші до магазину, знайдені її рештки, і все утилізували.
Багатьох зусиль коштувала нам і ситуація з африканською чумою свиней у тій же Запорізькій області. За участі працівників нашої служби та інших підрозділів МВС, а також ветеринарних лікарів терміново були сформовані мобільні групи. Вони обходили і прискіпливо оглядали всі двори, прилеглі дороги. На сімох ветеринарно-міліцейських постах блокували перевезення продукції тваринного походження. Все свинопоголів’я в осередку захворювання було знищене і спалене. Ці рішучі й у чомусь навіть жорсткі заходи дозволили в найкоротші терміни зупинити хворобу і не допустити її поширення. Ймовірною причиною захворювання, за нашими даними, стала годівля свиней харчовими відходами одного із закладів відпочинку громадян. Загалом, африканська чума не становить загрози для життя людей, проте серед свиней вона поширюється дуже швидко та призводить до їх масової загибелі. Люди, як результат, страждають через економічні збитки.
– Скільки небезпечної сировини вилучено впродовж 2012 року?
– Варто сказати, що ветеринарна міліція насамперед є координаційною ланкою між підрозділами органів внутрішніх справ, СБУ, податкової служби, державної ветеринарної та санітарно-епідеміологічної служб. Завдяки цій співпраці за дев’ять місяців 2012 року під час перевірки складів, великих баз та при транспортуванні вилучено більш як 700 тонн неякісної продукції, 95% якої було визнано небезпечною для здоров’я людини.
– Чи бере ветеринарна міліція під контроль стихійні ринки?
– Ми розуміємо, що такі точки продажу мають соціальне походження і виникають через бажання людей зекономити. Отже, основна надія на свідомість наших громадян і активність місцевих адміністрацій. Проте ми не залишаємо місця несанкціонованої торгівлі без уваги. В цьому році ліквідовано 900 точок. Цифра є приблизною, оскільки не можна стверджувати, що псевдо-підприємці не змінили місця торгівлі. Наші співробітники вилучили близько 15 тонн небезпечної продукції, продавці оштрафовані.
– Який нагляд здійснюється за дикими та екзотичними тваринами?
– Випадки, коли у приморських регіонах чи великих містах людям пропонують сфотографуватися з удавом, мавпою чи папугою, не поодинокі. По-перше, їхні власники часто уникають сплати податків, і тоді ми передаємо матеріали до податкової, а по-друге, невідомо, яким шляхом та звідки ці тварини потрапили на територію нашої держави. У них немає ветеринарного обстеження, ветеринарного свідоцтва. Оскільки загроза передачі захворювань людям імовірна, цього року в південних областях України працівники нашої служби вилучали екзотичних тварин, направляли їх на карантин, звідки «нелегали» розподілялися по зоопарках.
– Чи потрапляють у сферу вашої уваги заклади громадського харчування?
– Так, цього року ми здійснювали вибіркові перевірки ресторанів, їдалень, а також малих архітектурних форм (МАФ), де торгують їжею. Напередодні Євро-2012 у Києві ми перевірили 78 таких малих об’єктів харчування, і в усіх виявили порушення. Понад 50% працювали взагалі без будь-яких дозволів. Ми не закриваємо ресторанів, однак частково можемо призупинити їхню діяльність. Приміром, опечатати холодильну камеру, якщо виявиться, що вона знаходиться в антисанітарних умовах або сировина не має відповідної експертизи, або сире м’ясо лежить поряд із готовою продукцією. Інший приклад: в одному зі столичних ресторанів кухарями були іноземні громадяни з азійських країн. Під час перевірки встановлено, що вони не мають санітарних книжок, тож можуть бути носіями небезпечних хвороб. А збереження здоров’я українських громадян, як ви розумієте, для спеціалістів ветеринарної медицини залишається завданням номер один.

Анна Бондарчук