Роман Федишин:«Ринок має бути зацікавлений лише у справедливій ціні»

fedush3970.jpg

Планується, що найближчим часом мережа сучасних центрів оптової торгівлі охопить майже всю Україну. У травні вступають у дію ринки Запоріжжя й Одеси. Готуються до будівництва в Херсоні, Рівному і Харкові. Є ініціатива і щодо інших областей. Та першим ринком, який спонукав до створення подібних комплексів та з якого й досі беруть приклад, залишається львівський ТзОВ «Шувар». Його ідеолог і генеральний директор, а також очільник Асоціації оптових ринків України Роман Федишин відповів на запитання нашої газети.
- Романе Степановичу, як керівник Асоціації, яке завдання для ринків ви вважаєте найголовнішим?
- Врегулювання цін незалежно від сезонності. Сприятимуть цьому овочесховища, які є на кожному зі збудованих ринків. Виробники вже можуть закласти до них 3 тисяч тонн продукції. Протягом 2012 року ємність овочесховищ на кожному з існуючих ринків збільшиться до 10 тисяч тонн. Позитивний ефект від цих об’єктів ми побачили вже цієї зими, коли були значні морози, проте на ринках коливання цін не відбулося. Крім цього, ОРСП надаватиме послуги з передпродажної підготовки і транспортування продукції. Перші експерименти проведені у Львові. Так, на ринку працює машина, яка миє картоплю перед доставкою її до супермаркету. Коли ми відпрацюємо цю модель, такі ж центри будуть створені й на інших ринках.
- Чи є відмінність оптових ринків Європи від українських?
- Звичайно, ми вивчали європейську модель, але не копіювали її, а адаптували до наших умов. Приміром, на ринках Східної Європи присутні лише фрукти, овочі та квіти - а в нас продається ще й м’ясо, риба, молочна продукція. Там високою ціною на в’їзд відсікаються роздрібні покупці – а ми цього робити не стали. Крім того, розробили дещо іншу ідеологію ринку як такого: він ділиться на 4 зони - майданчик для торгівлі з машин, майданчик дрібно-гуртової торгівлі, логістичний центр зі зберіганням та підготовкою товару до продажу, офісно-сервісний центр.
- На вашу думку, оптових ринків в Україні достатньо?
- Оптовими ринками називають себе понад 100 об’єктів. Але щоб позиціонувати себе таким, не достатньо лише заасфальтувати майданчик і в сезон впускати на нього сільгоспвиробника. Сучасний ОРСП з розвинутою логістикою має бути у кожній області, а також працювати у трьох площинах: поставляти продукцію з села до міста, переміщувати товари з регіону в регіон, шукати покупців за межами країни. Менші ринки виконуватимуть перші дві функції, великі регіональні - третю. Ґрунтуючись на цьому, «Шувар» з трьома ринками Європи уклав домовленість про відкриття наших представництв для просування української продукції.
- Деякі ринки, щоб заохотити покупців, адміністративно регулюють ціни, проте страждають виробники…
- Ринок зобов’язаний впливати на ціну іншими шляхами. Приміром, сьогодні склалася дуже низька ціна на «борщовий набір». Тож функція ринку - вивезти надлишки продукції за межі України. А якщо ціна значно зросла і потерпають споживачі, ринок через своїх операторів повинен миттєво забезпечити поставку продукції з інших регіонів країни або з-за кордону. Ринок не має права бути зацікавленим ні у високій, ні у низькій ціні, а лише у справедливій.
- Чи може збут продукції на ОРСП бути вигіднішим за реалізацію через мережу супермаркетів?
- В Європі ми від багатьох операторів ринків чули, що їм стало складніше працювати через швидкий розвиток мережі супермаркетів. Тому ми пішли дещо іншим шляхом. Мережам супермаркетів пропонуємо розмістити свої логістичні центри безпосередньо на території ринку. Хто сьогодні може постачати продукцію в супермаркети? Лише ті, хто може виконати їхні вимоги: ритмічні поставки протягом року, відтермінування в оплаті тощо. А це по силі лише великим товаровиробникам. Тоді що робити дрібним, які вирощують 95% продукції? І тут ОРСП має запропонувати альтернативу: самому реалізувати продукцію, довірити професійному оператору ринка чи здати в логістичний центр супермаркету на території того ж ринку. А виробник хай сам вирішує.
- Чи є у вашому арсеналі засоби, за допомогою яких ви зможете залучити на свій ринок якомога більше виробників? Селяни ж бо не дуже хочуть їхати на ринок…
- Проект «дистанційного продажу» розглядається . Але наразі зауважу про інше. Якщо селянин уже виростив продукцію, то повинен витратити певний час і зусилля на її реалізацію. Ми переконані, що торгівлю необхідно вивести з села і розмістити на організованих майданчиках. Бо в селі відбувається гра професіонала-торгівця з непрофесіоналом-селянином, де останній завжди програє. До того ж на ОРСП господар бачить, що вирощують інші, якої якості та в якій упаковці продають. Один виїзд господаря на ОРСП замінить десятки лекцій. Побачити, як сусід продав помиту картоплю увічі дорожче, - найкраща школа.
Ніка Серьогіна