Микола Присяжнюк: «Міністерство аграрної політики допоможе селянам відродити тваринництво»

555.jpg

Президент України Віктор Янукович поставив перед вітчизняними аграріями непросте завдання: відродити тваринництво, м’ясо-молочне скотарство та поступово нарощувати поголів’я ВРХ. Реалізовуючи ці настанови, Мінагрополітики уже надає дотації селянам та сільгоспвиробникам-одноосібникам. Про те, що потрібно зробити селянинові для отримання державної підтримки і про конкретні кроки Уряду в цьому напрямі розповів Міністр аграрної політики та продовольства України Микола Присяжнюк.

– Миколо Володимировичу, раніше не існувало адресної підтримки дрібного сільгоспвиробника, а держава спрямовувала кошти переважно на розвиток великого бізнесу. Проте сьогодні бачимо, що тенденція змінюється. Розкажіть, будь ласка, з чим пов’язана така радикальна зміна курсу держави.

– Перш за все зазначу, що головне наше завдання сьогодні, на чому неодноразово наголошував Президент Віктор Янукович, – відродити українське село. Настав час, коли ми спільними зусиллями можемо зробити життя в селі привабливим, прибутковим і комфортним. Саме тому Мінагрополітики запровадило ініціативу «Рідне село», в якій чітко передбачено перенесення фокусу державної підтримки на середньотоварного і дрібнотоварного виробника. Адже вони є основними гарантами продовольчої безпеки країни і головними роботодавцями на селі. Якщо поглянути на статистику, то у 2011 році саме у господарствах населення було вироблено 80% молока та 47% м’яса, крім того, саме селяни утримують близько 77% корів. Що ж до великотоварного виробництва, то в Україні воно вже склалося і справляється зі своїм головним завданням – нарощуванням експортного потенціалу країни. Тому зараз ми підтримуємо всіх дрібних і невеликих сільгоспвиробників, навіть тих, хто працює на двадцяти-тридцяти сотках або утримує одну корову. З 1 червня ми розпочали виплату дотацій на утримання та збереження ВРХ. Окрім стимулювання нарощення поголів’я, ця програма допомагає стимулювати розвиток сімейних ферм, де займаються виробництвом молока.

– Розкажіть детальніше про умови програми, наскільки в ній враховані інтереси селян?

– Ми розпочали виплату дотації у рамках бюджетної програми «Державна підтримка галузі тваринництва» з 1 червня 2012 року. Умови, які пропонує держава виробникам, надзвичайно вигідні, про що свідчить зростаюча кількість заявок від селян на участь у програмі. Проте найвигідніше – це можливість отримати реальні кошти від держави. Наприклад, за теля віком від 3 до 5 місяців селянин отримує 250 гривень, віком від півроку і до 8 місяців – півтисячі, від 9 до 11 місяців – 750 гривень за голову, а від 12 до 15 – 1000 гривень. За наступні повні 3 місяці утримання такого молодняка господар зможе отримати наступні 250 гривень, і так до досягнення твариною 15-місячного віку. Наголошую: сума дотації не оподатковується. Більше того – ми дослуховуємося до пропозицій та зауважень і вдосконалюємо умови цієї програми. Так, від початку виплати дотації вік теляти збільшився до 15 місяців, документи приймаються щомісячно, а не щоквартально. Також отримати державну підтримку можна не тільки за народжене у господаря теля, але й придбане, подароване, обміняне тощо. Умова лише одна: таке теля має утримуватися в господарстві не менше трьох місяців.

– Що належить зробити селянинові, аби отримати дотацію?

– Процедура подачі заявки на отримання дотації дуже проста. По-перше, господар повинен зробити запис у погосподарській книзі про народження теляти та провести його ідентифікацію. По-друге, господар худоби має відкрити рахунок у банку та надати довідку про це (або копію договору), а також копію паспорта і документа, що засвідчує реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (ідентифікаційний код), до сільської, селищної або міської ради. На цьому процедура завершується.
Якщо виникають запитання, можна звернутися до Консультаційного центру, який працює при Мінагрополітики на номер безкоштовної лінії з усіх стаціонарних телефонів 0800502410, та дізнатися більше про умови отримання дотації, перелік документів, які необхідні для цього.

– На підтвердження популярності цієї програми, скажіть, будь ластка, скільки заявок подано для отримання дотації на даний час? Скільки виплачено селянам коштів? Адже подейкують, що виплати затримують…

– З кожною декадою кількість звернень з приводу отримання дотацій зростає, і це вказує на те, що люди хочуть займатися молочним скотарством. Наразі маємо такі дані. Станом на 1 вересня спрямовано 116,8 мільйона гривень за утримання більш ніж 157 тисяч голів молодняка. Також за оперативною інформацією, яку ми отримуємо з регіонів, станом на 27 вересня документи подали понад 190 тисяч селян, сума дотацій за цими заявками – 135 мільйонів гривень, і це за збереження понад 286 тисяч голів молодняка. Тобто, як бачимо, цей напрям державної підтримки сприймається селянами позитивно, і держава вчасно направляє кошти на місця.

– Якщо ця програма користується популярністю, то чи планує міністерство продовжити її в наступному році?

– Сьогодні ми констатуємо, що вперше за 20 років незалежності поголів’я ВРХ почало зростати. Завдяки цій програмі, нам вдалося зупинити негативну тенденцію до зменшення продукції молочного скотарства. Що це означає? По-перше, нарощування поголів’я та виробництва м’яса у селянських господарствах сприятиме імпортозаміщенню. По-друге, маємо ще один позитивний факт: почало зростати виробництво молока. За вісім місяців поточного року вироблено 7,8 мільйона тонн молока, що на 2,5% більше, ніж за аналогічний період минулого року. По-третє, програма дотаційних виплат за збереження та утримання молодняка ВРХ дає можливість селянам отримати реальні гроші, що стає імпульсом для економічного і соціального відродження села. Адже крім стимулювання нарощення поголів’я, виплата дотацій допомогла зробити перші кроки до створення сімейних ферм, де займаються молочним скотарством. У свою чергу, збільшуючи поголів’я худоби у своїх господарствах, селяни можуть об’єднуватися в молочарські кооперативи, створення яких держава також активно підтримує. Саме через ці організації селяни зможуть отримувати високі доходи і реалізовувати продукцію за гідною ціною. Бо це несправедливо, коли більшість продукції, яка представлена на прилавках магазинів і вироблена селянами, скуповується за безцінь. А сьогодні через кооперативи люди збувають молоко, овочі, фрукти тощо, уникаючи послуг посередників. Кооперативи створять для селян комфортні умови праці та нададуть якісні послуги за адекватними цінами. Що ж до того, чи будемо ми продовжувати виплату дотацій у наступні роки, то можу сказати найголовніше: оскільки в країні вперше почали зростати показники в галузі молочного скотарства, ми плануємо перевести дотування на постійну основу.

– Не секрет, що посередники скуповують м'ясо у селян за низькими цінами. Тобто, навіть якщо господар отримав дотацію і виростив теля, то йому складно продати худобу вигідно для себе. Яким чином держава планує вирішити це питання?

– Ми знаємо, що посередники закуповують м'ясо та молоко у селян за низькими цінами, а продають на переробні підприємства за завищеними – це досить негативний фактор. Підходити до вирішення цієї проблеми необхідно послідовно. Тож, як логічне продовження виплати дотації на збереження та утримання молодняка ВРХ, на засіданні Кабміну ми ухвалили постанову, яка передбачає державну підтирмку селянам за продану на переробні підприємства худобу. Така дотація буде надаватися в розмірі 2,5 гривень за 1 кілограм живої ваги, якщо здається молодняк великої рогатої худоби живою масою не менше 330 кілограмів; 1,5 гривні – за свиней живою масою від 100 до 120 кілограмів, а також 1 гривня – за свиней живою масою від 120 до 150 кілограмів. Розробляючи постанову, ми врахували інтереси сільгоспвиробника, який отримує додаткові кошти від держави, та переробного підприємства, що приймає худобу за вигідною для себе ціною. Таким чином держава заохочує селян вирощувати більше худоби на власних господарствах та здавати на переробні підприємства більшу її кількість.
Наше завдання – повернути довіру селян до влади і допомогти отриувати їм прибуток від молочного скотарства.

Ніка Серьогіна