Селяни не бачать вигоди з продажу землі

photo_1p.jpg

Подружжя Олександр та Ольга Крижанівські (на фото) стоять на своєму городі біля хати в селі Глинськ Калинівського району Вінницької області. Біля хати в них 61 сотка землі. Ще мають три паї. Їхня загальна площа 6,106 га. Один пай здають в оренду місцевому фермеру, а два – агрофірмі. Орендарі, у разі скасування мораторію на продаж землі, можливо, купили б у Крижанівських їхні паї. Але вони продавати землю не збираються.

– Боже борони, які б мені гроші не давали, а я землі не продам, – каже Ольга Крижанівська. – Хай вона стоїть, хай поросте бур’янами, але не продам. Нікому від цього краще не буде. Ні державі, ні людям. Бо прийде кілька багатих власників і заберуть у нас усе навіть із нами. Земля не має бути товаром. Земля ціни не має, вона споконвічно годувала й годуватиме нас, головне – за нею доглядати, обробляти, підживлювати.

Так само, як і це подружжя, не бачать вигоди з продажу землі більшість селян України. За даними опитування, яке провела компанія GfK на замовлення програми «Підтримка прозорого управління земельними ресурсами в Україні», 88,6% опитаних не вірять у те, що продаж землі покращить їхній матеріальний стан. І тільки 20% громадян вважають, що скасування земельного мораторію допоможе економічному розвитку країни. Більшість людей не вірять, що обіг землі принесе нам додаткові інвестиції чи сприятиме здешевленню кредитування. Бо вважають, що їх знову обдурять, як це вже було під час ваучерної та житлової приватизації, розподілі державних промислових активів. А тому їм краще мати мізер з орендної плати, ніж значно більші гроші з його продажу.

Власники земельних паїв здають в оренду майже 17 млн. га ріллі. Зараз укладено майже 4,9 мільйона договорів оренди. Із них лише 750 тис. уклали фермерські господарства. Решта – великі сільгосппідприємства та агрохолдинги.
– Платять майже однаково, що наш місцевий фермер, що агрохолдинг. Приблизно 10 тисяч гривень на рік за пай. Ніхто більше не дає. Але за теперішніми цінами мали б платити більше. Хоча б 15 тисяч гривень, – розказує Ольга Крижанівська із села Глинськ Калинівського району Вінницької області.

Власники паїв по всій країні вважають, що орендарі мали б платити за пай більше. Такі результати опитування, яке проводила компанія GfK. Торік вартість оренди одного гектара землі в Україні становила в середньому 1369 грн. Але ця цифра суттєво відрізнялася в регіональному розрізі. Приміром, власник паю на Закарпатті отримав від орендаря в середньому 819 грн за гектар, а житель Черкащини – майже 3 000 грн. Власники паїв не можуть вплинути на орендарів і вимагати більшої оплати. 52,1% опитаних громадян згодні, що мораторій на продаж землі позбавляє їх частини доходів. Однак тільки 11,4% опитаних громадян вірять, що можливість продати земельний пай покращить їхнє матеріальне становище.

– Я свій пай отримала в спадок. Здаю його в оренду й беру не гроші, а зерно. Маю чим птицю годувати. Ще в мене є город і ділянка сільськогосподарського призначення. До паю це ще 1,3 гектара землі. Обробляємо разом із чоловіком, – каже Леся Максимчук із села Глинськ Калинівського району на Вінниччині. – Продавати паї й думки такої нема.

Про потребу в земельній реформі власники паїв навіть не мислять. Це підтвердило й вищезгадане опитування. Значно важливішими під час опитування люди називали медичну – 67,3% респондентів і пенсійну реформи – 51,1% опитаних.

Олександр РЕДЬКО,
Катерина НАГОРНА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.