Чеські кози дають за рік тонну молока

koza09.jpg

– Тримати корову – це розкіш. Вона бере багато харчів і здоров’я. У мене немає ні того, ні іншого. Тому купив козу. Кормів їсть менше, а щодо молока не гірша, – розповідає Ольга Стецюк із села Новосілка Саратського району Одеської області. – Чешки – це мої улюблені кози. Розумні та слухняні, як собаки. Здалеку вони їх навіть нагадують.

У чеської кози витончена голова, вузька морда й невеликі вуха. Густа коротка шерсть захищає узимку від холоду, а на літо потроху рідшає. Тому тваринам комфортно й у спеку, і в холод. Колір буває від світло-коричневого до бурого. Уздовж тулуба кози проходить чорна смуга. Такого ж кольору копита, живіт, ніс і вуха. Кози важать 55 кг, а цапи 80 кг. Зріст у самок 75 см, самці на 10 см вищі.

Для виведення чеської бурої породи схрестили альпійських і німецьких коричневих кіз.
– Вим’я цієї породи велике з крупними дійками, тому можна доїти і руками, і апаратом, – уточнює жінка.

Дояться чеські кози 10 місяців на рік. За цей час дають 900-1000 л молока. За день 5-6 літрів і ще й без специфічного запаху порівняно з іншими породами. Його жирність 3,5 - 4,5 відсотка.

Молочність підвищує кукурудзяна дерть. Легша на шлунок, засвоюється краще за пшеницю. На кількість молока впливають також віники із засушеного листя дуба, клена, ясена, тополі, берези, осики, верби, липи, акації чи горобини. Також захищає тварину від проносу чи вздуття. Дає віник козі на ніч. Такий ж ефект мають і ялинові та соснові гілки.

– Ця порода вигідна тим, що навіть якщо покрити чеську козу цапом іншої породи, козенята все одно матимуть характеристики й дійність матері, – переконує господиня. – Щоб від похолодання не знижувалися надої, тру козам буряки, гарбузи та моркву. Це вітамінна бомба для худоби, яка має молокогінний ефект. Їх замішую з висівками, які обов’язково спочатку замочую.

Буряків на добу козі можна давати 2-3 кг і 1-2 кг вареної чи сирої моркви. Туди підмішує по 10 г солі на добу кожній дорослій козі. Стільки ж насипає товченої крейди. Узимку в раціоні однієї кози має бути 2 кг сіна, 500 г висівок, 250 г макухи та 15 г кісткового борошна. Годувати кіз потрібно тричі на день, строго в один і той же час.

Чеські кози охайні, спокійні та легко призвичаюються до нових умов життя. Можуть проходити великі відстані й невразливі до хвороб.

Тварини готові до спаровування з 16 місяців. Має досягти 60–70 % живої маси батьків. Приблизно 38 кг, якщо мати важила 60 кг. Якщо злучити передчасно, тварина не буде продуктивною.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.