Як правильно оформити землю?

Після смерті бабусі мені в спадок дістався її земельний пай. Як правильно оформити землю? – запитує Ганна Жмут із Полтавщини.

Якщо небіжчик залишив заповіт, то пай успадковують за тими ж правилами, що й інше майно, зокрема – нерухомість. Для цього потрібно звернутися до нотаріуса. Він надасть перелік необхідних документів, які потрібно зібрати. Потім треба здійснити державну реєстрацію правочину й через півроку після смерті спадкодавця стати повноправним власником паю.

Коли ж небіжчик не залишив заповіту, в якому визначив спадкоємців, ними в рівних частках стають родичі першої черги. Якщо ж їх немає, право на спадкування переходить до родичів ближчого ступеня споріднення. Перелік черг успадкування міститься в главі 86 «Спадкування за законом» (статті 1258-1267) Цивільного кодексу України.

Щоб отримати земельний пай у спадок, треба протягом шести місяців із дня відкриття спадщини звернутися до нотаріуса із заявою про її прийняття. До заяви необхідно додати: документ, що посвідчує право власності померлого на земельний пай. Це сертифікат на право на земельну частку – пай єдиного зразка. Свідоцтво про смерть спадкодавця. заповіт або документи, що є доказом родинних зв’язків із ним, паспорт та ідентифікаційний код спадкоємця. Також потрібно додати документи, що підтверджують місце відкриття спадщини. Такими документами можуть бути довідка житлово-експлуатаційної організації, довідка правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання спадкодавця), запис у будинковій книзі про реєстрацію – постійне місце проживання спадкодавця, довідка адресного бюро, довідка райвійськкомату про те, що спадкодавець до призову на військову службу мешкав за відповідною адресою.

Якщо таких документів немає чи ви їх не знайшли, тобто автоматично підтвердити місце відкриття спадщини не вдалося, маєте право звернутися до суду. У разі позитивного рішення додайте до пакета документів копію судової ухвали про встановлення місця відкриття спадщини, що набрала законної сили.

Ось і все. Документи готові. Тож тепер ніщо не завадить нотаріусу видати вам свідоцтво про право на спадщину. Саме цей документ і надає право розпоряджатися успадкованим майном, зокрема, здавати пай в оренду сільгоспвиробникам.

Якщо ж вам так і не вдалося зібрати всі документи, які, за законом, необхідні для прийняття спадщини, рук не опускайте. Адже маєте можливість звернутися із судовим позовом про визнання права на земельний пай у порядку спадкування.

На запитання читачів відповідає адвокат Андрій Бітріков

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.