Купити коня вигідніше ніж мотоблок

horse123.jpg

Осінь – найкращий час для купівля коня. Зараз його можна взяти за 13-20 тис. грн. Тоді як весною буде всі 25 тис. грн. Наприкінці осені ціна на коней знижується, бо роботи взимку майже немає, а годувати тварину потрібно. Навесні ж саме починається робота, і прогодувати худобину легше. Тому й ціна зростає.

– Жінка відмовляла рік від покупки коня. Казала краще купити мотоблок, щоб гною не вигортати й на сіні рук не рвати. Але не послухав її і взяв собі Принца. Їздив по нього в сусіднє село. Цей жеребець був нарозхват, бо йому тільки п’ять років. Господар зламав ногу й мусив продати коня, бо нема кому за ним доглядати, – розповідає Максим Олійник із селища міського типу Лисянка Черкаської області. – Спеціально вибрав жеребця, а не кобилу, щоб не возитися потім із лошатами. Перед цим мав кобилу Азу. Важко було на полі щось робити й по трасі їхати, коли біля неї лоша скаче.

До коня ще потрібні віз і упряж. Щоб заощадити, можна купити такі, що вже були у використанні. Наприклад, ціни на таку упряж стартують від 100 грн.
– Якщо конюшні немає, то можна переробити причеп із високою стелею чи добудувати біля хліва стійло. На це треба виділити тисячу-дві, – уточнює Максим Олійник.
Заготівля кормів для коня нескладна. Сіно їсть із грубих стебел, навіть те, якого корова не хоче. Але й віз буряків коню на зиму не зашкодить.

– Зерно коневі даю не щодня. Хіба коли є робота в полі, то можу сипнути дві літрових баночки вівса. А як стоїть зимою в конюшні й давати зерно, то потім не можна запрягти, весь час рветься бігти. А дорогою летить, як змій Горинич. Нащо те зерно переводити, у худобини й так сил вистачає. Краще зайвий раз кинути нарізаного гарбуза. Вижене глисти, і кінь буде здоровіший, – розказує Анатолій Хоменко із села Стара Чортория Любарського району Житомирської області. – Хто мав хоч раз коня, ніколи його не замінить на ті тракторці. Їх треба постійно заправляти і змінювати деталі. Коні теж, звичайно, хворіють. Але то ж худобина, яка відробить господарю близько двадцяти років.

Кінь – це квадроцикл, який пройде там, де ніяка техніка не проїде. Так вважає Віталій Тимань із Львівської області. Господар купив собі гуцульського коня. Тварина цієї породи має міцні копита й легко ходить горами. Тварина дуже витривала, за добу проходить 120 кілометрів. Гуцульські коні невеликі, важать 350-400 кг. Заввишки в загривку 130-144 см. До їжі невибагливі. Улітку харчуються тільки на випасі травою.

– Найкраще виховати собі коня з лошати. Тоді він буде добре підлаштований під господаря. Але то довго. Брав дорослу жеребну кобилу, тому мусив сам підлаштовуватися. Хоча з цією породою це не складно. Мають настільки спокійну натуру, що з ними дають раду навіть мої діти, а їм 9, 11 і 13 років, – уточнює Віталій Тимань.

Під час купівлі коня треба стати ліворуч від його голови, тримаючи за повід лівою рукою. Правою взяти язик і відвести його вбік, а лівою рукою відсунути нижню губу від різців і оглянути їх.

– У кобили 36 зубів, у жеребця – 40. Молочні зуби біліші й удвічі-тричі менші, ніж постійні. Із губного боку постійних зубів завжди є одна-дві вертикальні борозенки, чого немає в молочних різців. У 2,5 року молочні передні зуби вгорі починають випадати. Середні та окрайки прорізуються в 3,5-4,5 року, – продовжує Анатолій Хоменко.

Радить не тільки оглянути зуби коня, а й самому його запрягти. Так буде видно, чи спокійний, як ходить у возі.

– Варто проїхатися й перевірити, як кінь слухається на дорозі. А то тварина може бути дебелою, а в упряжі безтолкова. Не слухається команд і кидається на машини. Шия має бути м’язиста. Голова і шия коня – це важіль, яким він при перевезенні вантажу переміщує центр ваги. Найкраще, щоб була довга та широка в загривку. Коротка буде натиратися, – уточнює чоловік.
Спина в коня має бути пряма і широка, а не вигнута догори. Якщо короткі спина та грудна клітка, то під час ходи кінь засікатиме передні ноги задніми. Копита мають бути міцні й без тріщин. Між клубами ззаду не має бути горба. Якщо є – тварина швидко стомлюватиметься.

Марина БОНДАРЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.