На Сумщині 300 корів доїть робот

cow22.jpg

Родина Дзюб у селі Клишки Шосткинського району Сумської області купила доїльного робота. Він став першим в області й заміняє роботу десяти людей. Один працює біля 300 корів. Коштує робот 50 млн грн. Показує, скільки корова з’їла, випила та скілька разів доїлася. Головний плюс роботи – мінімальне втручання людини, яке дозволяє виробляти молоко найвищої якості.

– Наша задача, коли ми ставили робота, – максимально зменшити участь людини. Щоб усе робив комп’ютер. Бо людина є людина – удома сімейні проблеми, ще щось. А комп’ютер як задав, так він і контролює. Є кормова станція, яка до робота в кожне доїльне місце подає корм. Корова поки доїться, вона їсть цей корм. Це як приманка, – розповідає Дмитро Дзюба, власник сімейної ферми, син засновника бізнесу.

На фермі працює батько, двоє синів та онук, яким допомагають ще дев’ятеро місцевих жителів. Починали з обробки 3 тис. га землі. Самі ж заготовляли корми та селекціонували ВРХ. Люцерновий сінаж, гірчицю, люпин, овес, кормовий горох, кукурудзяний силос вирощують і пакують самі. За цей час розрослися до господарства на 300 корів. Половина з них – дійне стадо.
– Спочатку ми були такі собі аля директори. На велосипеді «Україна» їздив, але був директором. А потім батько каже: «Ти, Льошо, навчався на зоотехніка, тому застосовуй свої знання». І так мені батько корону лопатою поправив, і почали займатися тваринництвом. Потихеньку вник у справу й пішло-поїхало, – говорить Олексій Дзюба.

До впровадження роботів підштовхнуло усвідомлення того, що людей на селі стає все менше. Тому знайти тих, хто міг би працювати із сучасною аграрною технікою, практично неможливо.
– За п’ять років, коли про роботів із доїння в Україні ніхто ще не говорив, ми вже вивчали досвід і шукали найкращу робототехніку в Росії, Білорусі, Німеччині, Нідерландах. Так само ретельно обирали й породи корів. Сьогодні їх у нас дві – голштинська і джерсейська. Ті, як кажуть, «сметаною дояться», – додає Дмитро Дзюба, засновник ферми.

Робот-дояр працює 24 години на добу, з двома короткими перервами на генеральне промивання системи. Він впізнає кожну корову завдяки нашийнику з вмонтованим чипом. Своїми «щупальцями» з доїльними склянками, куди вмонтована міні-камера, він знаходить соски вимені корови. Присмоктується до них і починає доїти. Монітор показує не тільки кількість надоєного, а й показники якості молока та стану тварини. Наприклад, швидко виявити і вилікувати мастит корів. Він аналізує молоко кожної чверті вимені, запам’ятовує показники кожного доїння.

– Робот веде «досьє» на кожну тварину, пізнаючи її по датчику, що кріпиться на вухо. Інформація акумулюється в базі даних, дозволяючи проводити подальшу аналітичну обробку. Корови самостійно заходять до робота на доїння тричі на день. Оператори машинного доїння, як правило, доять корів двічі на день. Корови після отелення, буває, і 4-5 раз приходять до робота, – продовжує фермер.
Після купівлі робота, розширили будівлю для утримання корів, глибоку підстилку замінили на гумові килимки. Встановили молокопровід, пристрій для охолодження молока, автонапувалки й робота-чухалку. Він виглядає як маятникова щітка, яка від дотику корови починає рухатися. Плавно переміщується по тілу худоби.

– До кормового столу й напувалок корова може підійти тільки через робота, який унеможливлює небезпеку її недодоїти чи передоїти, – розповідає Олексій Дзюба.

Також фермери планують запустити цех із переробки молока, щоб робити повний ланцюг від вирощування кормів до отримання молока екстраякості. Але стримує, говорять, відсутність робочих рук.

– Усі їдуть за кордон працювати. Там 1000 євро зарплата, а у сфері тваринництва дуже важко утримувати працівників на таку зарплату, адже сама по собі галузь є збитковою. Добре, аби були відповідні державні програми з підтримки молочного скотарства, у тому числі й реконструкція ферм, тваринницьких комплексів. Нині ж діє лише програма на відшкодування за ВРХ. А це лише півтори тисячі гривень на рік. Це крапля в морі, – підкреслює господар.

Карина ХОМЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.