Насіння вигідно переробляти на олію

pumpkin.jpg

Фермер Леонтій Гасюк із села Довжок, що на Хмельниччині, 5 років вирощує гарбузи й чавить олію з їхнього насіння.

– Приблизно до мільйона гривень потрібно вкласти в техніку. Трактор – 520 тисяч гривень, комбайн для збирання – 130 тисяч гривень. У перші роки я купував насіння повністю, його ціна коливалася від 400 грн за кілограм. Зараз уже маю своє, дещо інколи докуповую, – розказує Леонтій Гасюк.

Найкраще на олію сіяти штирійський гарбуз. У нього голе насіння і він маслянистіший від інших на 20 відсотків. З українських радить багатоплідний сорт. На підживлення гарбузів фермер витрачає від 20 до 60 тис. грн.

– Я висіваю гарбузи на площі 1,5-3 гектарів. У сівозміні їх можна повертати на попереднє місце через 5-6 років. За рік я маю 2000 кілограмів сухого насіння, – пояснює фермер.

Після збирання насіння просушує його в сушарці, яка працює на дровах. Коштує така від 25 до 30 тис. грн. Тверде паливо має власне. Тому на цьому добре заощаджує. Готове насіння зберігає в мішках у сухій коморі. Поступово переробляє врожай на шнековому пресі. Він коштує від 25 до 30 тис. грн.
Після вичавлювання із зернят олії залишається сировина для виробництва халви та суха макуха.

– Щоб отримати літр гарбузової олії, потрібно витратити 4 кілограми зернят. За тиждень роблю 12 літрів олії. Загалом за рік виходить 300-600 літрів. За літр я прошу 600 гривень. От і вийде від 100 до 360 тисяч. За 3 роки при хороших розкладах якраз повернете вкладений мільйон, – підраховує підприємець.

За рік із продажу олії та халви Леонтій Гасюк, як сам переконує, має достатньо коштів, щоб жити, не бідуючи, і розвивати свій бізнес.

– Європейці дуже цікавляться цукіні. Із м’якоті сушиться гарбузова вермішель. Я зараз вивчаю цей ринок і також хочу виготовляти її на продаж, – ділиться планами фермер.

Леся РОДІНА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.