Коптильню роблять із балона й холодильника

pechi.guru_.jpg

Восени саме час придбати або самому зробити коптильню. У ній не тільки коптять птицю, що виросла за літо, а й в’ялять сливи й не тільки. Узимку, коли буде свіжина, можна зробити копчену підчеревину, ковбасу тощо. Коптильні бувають електричними, газовими та на вугіллі. Газова розігрівається пальником, а вугільні – вугіллям або дровами.

– Вибрав електричну, бо в ній можна регулювати температуру диму. Хоч холодне копчення, хоч гаряче. Тільки при гарячому з качки дуже топиться жир. Але готова вже за півтори години. Від гарячого диму все готується від 40 хвилин до 2 годин. Але й зберігається не більше двох днів. На гарячому диму про запас м’яса не накоптиш, – уточнює Юрій Музичка із селища міського типу Братське Миколаївської області.

Холодне копчення триває від 10 годин до кількох днів. Температура диму 15-25 градусів, для риби – до 40. Продукти холодного копчення довго зберігаються, бо готуються поступово, а не варяться в диму, як при гарячому. Коптильня може бути з нержавіючої чи жароміцної сталі або чавуну. Останній матеріал важкий, а жароміцна сталь швидко прогорає. Найбільш прийнятний матеріал – нержавійка з товщиною стінок 1,5-2,0 мм.

– Щоб продукти коптилися, а не варилися на диму, у приладі має бути гідрозасув. Виглядає як перевернута буква «П». Забезпечує щільність закривання кришки, – розказує Андрій Кулініч, майстер із будівництва коптилень. – Добре, якщо на коптильні є термостат. Це пристрій, який рівномірно розподіляє температуру по внутрішньому простору. У комплекті коптильні повинна бути кришка, піддон і решітка.

Федір Борківець із Луцька зробив дві коптильні сам. Для холодного копчення викопав на подвір’ї дві ямі, а для гарячого – переробив газовий балон.
– Та яма, в якій горітимуть дрова, нижча, а та, де коптиться продукт, – вища. – Якщо рівна поверхня, тоді насипаєте горбок. Для дров достатньо метрової глибини. Для копчення – сантиметрів 60. Відстань між ямами десь 2 метри. Між собою ями з’єднані азбестовою трубою. По ній йде дим, – розказує Федір Борківець. – Яму для копчення накрив. Зробив щось подібне до собачої будки з дверима і вішаками. Дно ями й для паління, і для копчення обмастив глиною. Будку також, щоб герметично прилягала до ями.

Після будівництва коптильні чоловік радить пропалити її протягом тижня, щоб налаштувати димохід. Чим глибше коптильня, тим краще. Більша буде відстань від місця тління до продукту копчення. Він буде смачнішим. Якщо дим треба охолодити, то в трубу кладе пучок вологого сіна.

– Для гарячого копчення в газовому балоні вирізав частину боковини, яка служитиме кришкою. До кришки приварив петлі та ручку. У торці балона вирізав отвір, в який уварив димову трубу. Із арматури зробив дві решітки: на нижній горять дрова і на ній на ніжках стоїть верхня решітка. Там розкладаю продукти, – продовжує Федір Борківець.

Продукти можна коптити в старому холодильнику. З нього виймають утеплювачі й зайві деталі. Сам холодильник служить за камеру копчення. У ньому роблять невеликий отвір для диму. Під камеру копчення також можна прилаштувати діжку, корпус старої пральної машинки.

– Велику роль відіграють дрова. Краще брати вишню, грушу чи яблуню. Вони не залишають смолистого нальоту. Горять рівномірно. Для копчення риби потрібно 40 хвилин, для м’яса – 60 хвилин, для сала – 30 хвилин, а для сиру або горіхів вистачить і 20 хвилин. Для приготування риби гарячого копчення її потрібно покласти нижче, на дно коптильні. При копченні сиру кладіть вище, щоб не розтікся, – радить чоловік. – Ну і не зразу з маринаду і в коптильню. Будь-який продукт треба підвісити на годину, щоб із нього скапало й він обвітрився. Інакше в закритій коптильні буде забагато вологості, і продукт вийде в’яленим.

Після кожного використання камеру для копчення треба мити й вибирати попіл. А коптильні потрібно дати просохнути кілька днів.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.