Тріщини на шифері латають джинсами зі смолою

shifer.jpg

– Улітку, коли були зливи, розчахнуло акацію й гілляка впала на сарай. Дах там із шифера, вибило пару дірок, на деяких шиферинах пішли тріщини. Оце, думав, буде мороки. Зняти побиті шиферини, купити нові. Треба кликати хлопців, щоб подали, підняти й перестелити. У сусіда теж таке сталося, то він новий шифер поклав поверх побитого й не розшивав сараю. Я вже й собі заходився, покликав кума, щоб допоміг, а він мене заспокоїв. Каже, прийду поставимо латки на діри й буде триматися. Він на будівництві шабашить, то більше знає, – розказує Василь Маньчук із Оратова на Вінниччині.
Для роботи чоловіки взяли смолу й цупкі шматки від старих джинсів. Смолу розігріли.

– Є епоксидна смола, її не треба розтоплювати, вона в шприцах. Видавив на тріщину й усе. Прозора, знаків не буде, але її ще треба купити, – продовжує чоловік.

Тріщини на шифері зачищали, знежирювали бензином і промащували розігрітою смолою. Одразу поверх клали смужку матерії завширшки 10 см і на 5 см довшою за тріщину з обох її кінців. Зверху знову покривали смолою. Тріщини шифера також склеює оліфа, змішана з товченою на борошно крейдою. Для цих робіт потрібна суха, тепла, але не спекотна погода. Розчини мають висохнути поступово. Тому початок жовтня – найкращий час для ремонту даху.

Там, де були наскрізні дірки, латали з горища. Вирізали з капронової 1,5-літрової пляшки латку більшу за дірку приблизно на 5 см. Кріпили силіконовим герметиком. Коли підсохло, знадвору заклеєне місце накривали тканиною й повністю ще раз проклеювали герметиком. Дірки в шифері також можна залатати алюмінієвою фольгою. Латки саджають на універсальний клей також із сере­дини горища.

– Де були дірки з долоню, то робили азбестову пасту. Брали три частини азбесту й одну частину сполучного розчину. Його робили з рівних частин води й полівінілацетатного клею. Розчин в азбест треба вливати поступово й весь час перемішувати, щоб не було грудок. Клали на дірку щільну сіточку й наносили зверху азбест, – пояснює господар. – Колись просто замащували цементом, але він із часом тріскає й відколюється.

Азбест для суміші можна купити в уже готовому вигляді або просто натерти з непотрібного шиферного шматка на тертці. Потім узяти дві частини цементу, три частини натертого шиферу й розчин води з ПВА в співвідношенні один до одного. Суміш повинна мати консистенцію сметани. Перед нанесенням суміші чи цементного розчину краї пошкодження потрібно добре змочити водою. Товщина нанесеного шару суміші не повинна перевищувати 1 мм за прохід і 2 мм взагалі після закінчення нанесення.

– В одному місці шифер розтріскався так, що влазило дві руки. Латку не поставиш і нову шиферину класти теж не охота. Треба розшивати ряд листків аж доверху. То просто зверху поклали шматок шиферу, який із нахльостом перекрив тріщину, – продовжує Василь Маньчук.

Шифер може давати тріщини навіть від перепаду температури. Уже на п’ятий рік такої покрівлі її слід оглядати й замащувати можливі перші пошкодження. Це продовжить термін експлуатації. Після замащення тріщин і дрібних дірок лист шиферу ще прослужить років 5. Загалом термін використання цього покрівельного матеріалу від 10 до 20 років. Залежить не тільки від якості шиферу, а й від правильності його укладання. Також на термін їхньої служби впливають і дерева. Якщо вони затіняють дах, то на ньому з’являються лишайники, мох. Їх треба регулярно зчищати дерев’яною чи пластмасовою лопаткою. Металева може пошкодити шифер.

Мох та лишайники обприскують гербіцидами

Щоб шиферний дах не вкривався мохом і лишайниками, його потрібно пофарбувати. Для цього є спеціальна фарба, яка заповнює пори матеріалу. Тоді спорам рослинності не буде за що зачепитися. Крім того, поверхня покрівлі стане більш гладкою, що покращить відтік води. Завдяки цьому на даху не буде застоюватися бруд, через який починає псуватися дах. Якщо ж на даху вже є мох та лишайники, їх потрібно зчищати металевою щіткою. Також можуть допомогти гербіциди. Ними обприскують дах, щоб вбити грибки рослинності.

Ярослав СОЛОГУБ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.