Вигрібну яму закладають шинами

photo02.jpg

– Як зробив вигрібну яму біля хати, то зажив як пан. Ванну й туалет у хаті поставив, – хвалиться Ігор Коновалець із селища Голованівськ Кіровоградської області. – Спочатку боявся братися до роботи, бо нічого раніше не будував. Разом із тим хотів заощадити, тому майстрів не наймав. До того ж вони влітку нарозхват. Покликав зятя й почали вдвох тулити.

Котлован викопали екскаватором, бо він завглибшки 3 м. Глибший рити немає сенсу, бо не дістане до дна шланг асенізаторської машини. В ямі буде назбируватися осад, який уже не викачати. Яма замілиться й стоятиме сморід. Місце для ями теж вибирав зручне для викачування – недалеко від воріт, щоб машина могла легко дістатися. Від будинку має бути не менше 10-15 м. Від криниці – удвічі далі. Низина для вигрібної ями не підходить. Навесні в неї стікатиме весь паводок і під час дощів вода також туди дістанеться.

– Викопали яму круглою, щоб не осипалася й рівномірно розподіляла навантаження на стіни. Розміри її робив не навмання, а з розрахунку на кількість. Живемо в будинку з дружиною та трьома доньками. У середньому на кожного в день витрачається 150 літрів води. Яму робив із запасом, щоб вміщала 3 куби, – розповідає господар.

На дно вигрібної ями насипали піщану подушку із 20 см щебеню. Завдяки їй стічні води фільтруються від великих фракцій нечистот.

– Така вентиляція збільшує темпи переробки бактерій твердих відходів. Для цього заливаю в яму біологічні розріджувальні засоби, – продовжує чоловік.
Потім зробив бетонну стяжку. На дно перед цим поклав кілька пластикових або азбестових труб діаметром 100 мм для поліпшення відводу. Вони повинні виступати на 80 см вище дна ями. Це захистить їх від засмічення. Залишав сохнути близько тижня. Стіни виклав цеглою на висоту нижче 20 см від рівня ділянки.

– Робіть шахову кладку, а не звичайну глуху. Так буде швидше витікати вода з ями. Між деякими цеглинами має залишатися вільний простір у півцеглини, – рекомендує чоловік.
Для гідроізоляції стіни зсередини ями змастив жирною глиною замість бітумної мастики. Розповідає, що замість цегли можна встановити бетонні кільця, як при будівництві криниці, але це обійдеться дорожче.

– Сусід у мене зсередини виклав вигрібну яму автомобільними шинами. Земля зі стін не обсипається, але територія більш забруднюється, бо відходи просочуються в землю, – уточнює Ігор Коновалець.
Після закінчення роботи в ямі накрив її. Спочатку зробив перекриття. На яму поклав герметичне решетування з отвором під люк. На цеглу стін поклав товстий брус, можна замінити металевим кутом. До цього треба прив’язати опалубку або арматуру. Зверху залити бетоном і встановити кришку люка. Вона захищає від потрапляння сміття в яму, замерзання каналізації і розповсюдження неприємних запахів. Із неї будуть викачувати нечистоти.

– Зробив верхівку своєї ями з бетонного кільця. Купив одне. Поклав на землю, просвердлив болгаркою круглий отвір. Він має бути чималим, щоб видно було наповненість ями, – продовжує господар.
Застерігає не допускати заповнення ями до країв. Інакше під час сильного дощу нечистоти можуть виливатися на город. Якщо на ділянці вже є зливна яма, але замала, простіше вирити поруч ще одну меншого розміру. Тоді з’єднати обидві за допомогою труб.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.