Відповідальний агробізнес сприяє розвитку сіл

2018-05-11 12.51.37.jpg

У Бердянському районі Запорізької області агрофірма «Росія» орендує паї селян кількох ОТГ. Минулої осені воно ввійшло до складу агрохолдингу «Лендфорт». І вже за півроку люди відчули переваги того, коли їхні паї обробляє не одноосібне господарство, а потужний холдинг. Відновили молочну ферму, тракторний парк, майстерні, тік. Завдяки новим робочим місцям чимало людей змогли знову працювати у своїх селах, а не їздити до району. Підтримку відчули школа, дитячий садок і сільські ради. У людей з’явилася надія й впевненість у завтрашньому дні, адже вже своєї першої весни нові господарі першими в районі завершили посівну, підживили озимину й посіяли нові культури. Про стрімке оновлення та плани на відродження сіл розповів новий директор агропідприємства Олександр Лиходід.

– З якими труднощами зіткнулися, очоливши місцеве господарство?

– Землі господарства доволі роз’єднані. Адже ми обробляємо паї людей, які живуть у селах Миколаївка, Старопетрівка та Новопетрівка. А ще Берестове та Малинівка. У нас між крайніми полями відстань до 60 кілометрів. До того ж місцеві фермери намагаються вихопити якнайкращий шмат землі. При цьому розривають цілісність великих площ.

– Як склалися з ними стосунки?

– Наша політика, як і загалом агрохолдингу «Лендфорт», щодо фермерів-одноосібників – це перемовини. Сісти за стіл і домовитися так, щоб усі отримали вигоду й не ворогували. Краще слабке перемир’я, ніж сильна війна. Ми, зі свого боку, готові вислухати й почути, знайти компроміс. Хоча, коли постає питання про молоко для школи чи садка, розчистити дороги від снігу, десь підсипати тощо, то громада звертається до нас. Бо в нас є техніка і можливості. Та й у бюджет ми значно більше сплачуємо.

– Соціальна відповідальність перед своїми пайовиками – це вже стало обов’язком господарств агрохолдингу «Лендфорт».

– Можна й так сказати. Чимало господарств, у тому числі й наше, фінансують сільські футбольні команди. Ми також підтримуємо талановитих дітей, які займаються вокалом, танцями. Це велике щастя й гордість, коли вони повертаються з перемогами з обласних, Всеукраїнських і навіть міжнародних виступів. Це наше майбутнє й наша відповідальність за нього, як і обов’язок підтримати малозабезпечених, похилих віком. Я завжди кажу: живіть нам сто років. Але, коли в родину приходить горе, то ми поруч. Наші пайовики отримують на поховання 2 тисячі гривень або труну, хрест, машину, харчі. Хто що потребує.

– Ви почали досить потужний проект із забезпечення людей питною водою.

– Так, наприклад, у селі Миколаївка в свердловинах немає питної води. Тому в нас є спецтехніка для доставки її людям. Завозимо й наповнюємо спеціальні ємності, з яких уже люди її беруть. Така ж ситуація в селах Новопетрівка та Старопетрівка. Але в перспективі плануємо робити нову свердловину й ґрунтовно вирішити це питання. До речі, за доставку води люди не сплачують готівкою. Враховуємо у виплату за користування паєм. Кожен сам вирішує, чи хоче все отримати грішми чи зерном, олією, борошном чи змішано. Це дає людям певну свободу та гарантію. Вони можуть планувати життя, розводити господарство, бо знають, що можуть розраховувати на нас щодо кормів. От і зараз нас чекають перші жнива, а ми вже маємо сіновози й тюкуватимемо солому й звозитимемо в одне місце, щоб люди могли собі взяти.

– Для людей, напевно, усе-таки найбільше важить можливість отримати роботу.

– Безперечно, у нас працює майже 180 людей із наших сіл. Це й водії, і механізатори, і працівники молочної ферми. Тішить, що це молоді, фахові люди до 40 років. Є з ким працювати. Якщо раніше вони отримували в господарстві в середньому 3 тисячі 200 гривень, то з нашим приходом середня зарплата підвищилася до 10 тисяч. В окремих випадках це навіть більше ніж платять у Бердянську, тому ті селяни, які раніше їздили на роботу в райцентр, поступово переходять до нас. Варто зазначити, що ми не практикуємо зарплату в конвертах. Усі виплати офіційні, через банківську систему. Працівники мають заробітні картки, і ми встановили в селі банкомат. Невдовзі буде ще один у Берестовому. Також і виплати пайовикам проводитимемо через банк.

– До речі, як оцінили оренду селянських паїв?

– Однокової вартості бути не може. Не тільки через різні розміри паю, а й через різний склад ґрунтів. До уваги береться все. От, наприклад, у селі Новопетрівка один пай – це від 4,5 до 5 га землі. А в селі Миколаївка – 8,5-13 га. Там ми платимо 20 тисяч за пай з урахуванням податків, без них – 16 тисяч гривень. Чітко прописуємо в договорах розмір орендної плати та бажання людини отримувати плату товаром чи змішано. Утім, розрахунок попереду, а ми вже виплатили понад 600 тисяч гривень авансу. Людям потрібні гроші, вони звертаються, ми не відмовляємо. Тим паче, що в нас є вагомі підстави сподіватися на кращий урожай ніж збирали на цих землях наші попередники.

– На чому вони базуються?

– У поле ми вийшли 29 березня і на 29 квітня вже завершили перше підживлення озимих, а це 4,5 тисячі гектара озимих пшениці та ячменю. А також встигли відсіяти у вологий ґрунт 642 гектари гороху, 300 гектарів люцерни, 3 тисячі 700 гектарів соняшнику, 550 гектарів кукурудзи на силос. Також провели перший хімобробіток озимих культур і зараз робимо друге підживлення озимих касом.
Найголовніше – це технологічні процеси для збереження вологи, які вже відпрацьовані в агрохолдингу «Лендфорт». У цьому господарстві ми їх застосували вперше. Це глибоке розпушування та оранка. Також у нас сучасна широкозахватна техніка, яка дозволяє всі процеси провести в стислі строки. Двома сівалками засіяли 500 гектарів соняшнику за добу. Уже приступили до обробітку. Маємо широкозахватний обприскувач Джондір. Цьогоріч уперше в агрохолдингу на базі нашого господарства започаткуємо розчинний вузол для хімпрепаратів. Це місце, де зберігаються препарати та готуються необхідні концентрації розчину. Вивозити на поля препарати не будемо, що не тільки попередить можливі забруднення, а й допоможе використовувати техніку більш ефективно.

– Розкажіть, будь ласка, про молочну ферму.

– Наше господарство єдине в агрохолдингу «Лендфорт». Яке розвиває тваринництво. У нас зараз більше 600 голів дійного стада. Отримуємо понад 20 літрів добового надою на корову, що досить високий показник. Маємо плани збільшити поголів’я до 800 корів, а наша амбітна мета – 2 тисячі голів до 2020 року. Але в нас хороший колектив, підтримка холдингу, тому, сподіваюся, що це реальний задум. Ми вже відремонтували пологове та доїльне відділення, вікна поміняли на пластикові, запустили систему вентиляції. Відпрацювали програму ідентифікації тварин та програмування раціонів для підвищення надоїв. Зараз вивозимо на поля гній, який до нас накопичувався навколо ферми роками. Таким чином зменшуємо використання добрив і збільшуємо родючість землі.

– Які ще об’єкти довелося відновлювати?

– Привели до ладу тік, майстерні та їхні прилеглі території. Одразу зробили поточні ремонти в механічних майстернях для ремонту техніки, щоб люди працювали в теплі. Одноосібне господарство зробити це до нас просто не мало можливості. Утримувати господарство, проводити сівозміни в стислі терміни, користуючись сучасною технікою, яка є в агрохолдингу «Лендфорт», наші попередники просто не мали змоги. Що вже казати про рентабельність і можливості фермерів-одноосібників. Тому є підстави вже зараз говорити про те, що в селах, куди прийшов агрохолдинг «Лендфорт», життя поліпшуватиметься. Тим паче, що це соціально відповідальний господарник.

Мирослава МИГИДЮК