Учасник АТО започатковує агротуризм на садовій суниці

Stetskiv_Mikola_765.jpg

Микола Стецьків зі Львова заснував екологічне фермерське господарство з вирощування садової суниці. Назвав його «Файна Berry». За це чоловіка в регіоні прозвали Суничним Бароном.

Раніше чоловік робив ремонти. Потім пішов до АТО. На сході добровольцем провів півроку. Повернувся, коли побачив, що дружина дуже змучилася. Маючи зріст 1,7 м, важила 45 кг. Два місяці сидів удома із сім’єю. Має п’ятьох дітей. Щоб було чим їх годувати, пішов до центру зайнятості. Там дізнався, що атовцям надають землю. Склав бізнес-план. На розвиток справи отримав від центру зайнятості 30 тис. грн і 10 соток землі під садівництво в Раковецькій сільській раді Пустомитівського району Львівщини. Це за 20 кілометрів від Львова. Там же арендував дві ділянки у своїх товаришів-атовців. Разом вийшло 30 соток.

– Ця земля не оброблялася десятки років. Тут росли трава та ромашки до пояса. Коли почав косити, зрозумів, що треба рубати, – пригадує Микола Стецьків.

Окультурив землю й купив на отримані 30 тисяч дві тисячі саджанців садової суниці. Висадив восени позаминулого року. Навесні виявилося, що частина саджанців вимерзла, частину вкрали, щось не прижилося, а щось заглушив пирій. Залишилося всього 800 кущів.

– Після цього руки опустилися, і я вирішив, що ягодами більше не займатимуся. Але дорогою додому знайшов підкову й зрозумів, що це знак і має статися щось хороше. В інтернеті прочитав, що знайденою підковою треба підкуватися й тягнути борозну, як кінь, – розказує чоловік.

Узявся вирощувати ягоди без хімії. Садить їх на біогумусі. Це перегній, перероблений каліфорнійськими черв’яками. Щоб зменшити витрати, вирощує ягоди за німецькою технологією – на соломі. Вона заглушає бур’ян і оберігає від морозів. Ручна праця мінімізується. Отримав грант від Львівської ОДА на 100 тис. грн під 5 відсотків річних на будівництво теплиці.

– На суниці можна заробляти непогані гроші. Наприклад, один саджанець коштує гривню. Посадити його в гумус – іще чотири гривні. Плюс витрати на полив, догляд. Це – 20 гривень, але ж можна заощадити й самому попрацювати на ділянці. Із тисячі кущів я отримав приблизно 500 кілограмів ягоди. За кілограм виходило майже 40 гривень, – підраховує підприємець.

Цьогоріч чоловік має повернути 100 тис. грн, які він отримав на теплицю. Одразу хоче подати бізнес-план на півмільйона гривень. Це максимальна сума кредиту, яку може надати обласна рада. Ще шукає 300 тис. грн, бо задумав узяти в аренду два гектари землі й засадити суницею. На розсаду потрібно 800 тисяч грн. Облаштувати ягідник планує вже цієї весни. Тоді, за підрахунками підприємця, наступного року він має зібрати 30 тонн ягоди. Щоб запустити проект, чоловіку потрібно знайти 1,5 млн грн.

– Інвестори є, але це поки запасний варіант. Хочу спробувати все зробити сам. У мене є задумка започаткувати агротуризм. Люди самі збиратимуть ягоди, які сподобалися. Так бачитимуть, в яких умовах росте суниця.

– Ягоди, які залишаться після них, планую переробляти на варення. У мене немає документів і цеху, але є знайомі, які займаються цим. Вони вироблятимуть продукцію під логотипом «Файна Berry» та продаватимуть взимку на гірськолижних курортах, – ділиться планами Микола Стецьків. – Дуже вдячний моїй дружині, що повірила в мене. Був час, коли кашу для дітей ми варили на воді, бо не мали грошей на молоко. А зараз маємо свою справу.

Згодом планує вирощувати ще й виноград, ківі та горіхи.

– Без терпіння на землі не заробиш. Ніхто, крім дружини, мене в цьому не підтримував. Ми готові працювати на когось, тільки не розпочати власну справу. За прикладом далеко ходити не треба – Польща. Наші люди їдуть туди збирати врожай, а вдома готові продати або віддати земельну ділянку якомусь орендатору, щоб той засіяв її ріпаком і дав туди стільки хімікатів, що потім ця земля вже ніколи не родитиме, – розмірковує господар.

Ігор БОРОЗДЮК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.