Купольний будинок удвічі дешевший квартири

купольний будинок

Полтавчанин Віталій Майборода протягом кількох місяців звів на своїй дачній ділянці купольний будинок-термос.

– Завдяки тому, що будинок має купольну форму, він відноситься до класу енергозберігаючих. Вітер, коли його обдуває, проходить по обтічній, і будинок менше охолоджується. За рахунок круглої форми ми максимально використовуємо сонячне проміння денного світла. Бо в будинку вікна розташовані по всьому периметру зовнішньої стіни, і виходить так, що ми максимально використовуємо світло від сонця. Тож у цьому будинку завжди світло – із ранку, коли сонце сходить, і до пізнього вечора, – розповів Віталій Майборода.

Нещодавно чоловік установив сонячні колектор і батареї й став енергетично незалежним. Господар вважає, що подібне житло – це вихід у фінансово складний час для багатьох родин. Адже звести помешкання, наприклад, площею з однокімнатну квартиру дешевше вдвічі, ніж купити ту ж квартиру в старій полтавській «хрущівці». 

– Мій будинок 70 квадратів. Я витратив на нього 10 тисяч доларів. Це на матеріали. Усе зробив своїми руками. Однокімнатна квартира в «хрущівці», яка вдвічі менша за квадратурою, коштує в Полтаві 10-15 тисяч доларів. Тобто за ціною занедбаної однокімнатки, де ще платити за комуналку щоразу треба буде, я отримав трикімнатний енергозберігаючий будинок, – підраховує Віталій Майборода.

Загальна висота будинку 6 метрів, він двоповерховий. Перший поверх викладений в одну цеглу й утеплений пінопластом завтовшки 5 см. Товщина стіни 30 сантиметрів. Цього досить, вважає Віталій Майборода, аби пережити спокійно наші зими. А купол виготовлений із пінопласту завтовшки 20 см. На другому поверсі – велика кімната площею 30 кв. м. Там, зокрема, днями господар закінчив обладнувати сауну. У планах чоловіка прибудувати поряд зимовий сад із басейном.

– Купольної форми чи не все автентичне житло всіх народів світу. Наприклад, чуми, юрти, яранги, іглу, кажун, хоган. І це не дивно. Така форма споруди є найекономнішою, як із точки зору використаних матеріалів під час спорудження, так і в подальшій експлуатації, – пояснює Ірина Особік, полтавський архітектор із багаторічним стажем. – Але за довгі роки, навіть століття, нас привчили, що будинок для житла повинен мати чотири кути і дах із певною кількістю скатів.

Купольна стеля візуально приємна, дає відчуття великого повітряного простору. Завдяки формі на будинку не затримується ні сніг, ні дощ. Мінімальний спротив вітру. Будь-які сили природи огинають споруду, не завдаючи їй шкоди.

– Єдине, що мене бентежить у цьому будинку, – це товщина стін. Вони занадто тонкі. Тридцять сантиметрів недостатньо для зберігання тепла. У нас бувають і більш морозні зими, – зауважує архітектор.
В Україні практика купольних будинків поки що не досить поширена. Але вона досить популярна, наприклад, в Японії.

Наталія ОЧКАНЬ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.