Олександр Гавриленко зробив бізнес на кактусах

_n.jpg

Олександр Гавриленко із Черкас вирощує кактуси з дитинства. Згодом перетворив своє хобі на власну справу. Веде її разом із братом-близнюком Юрієм. Зараз мають майже 10 тисяч кактусів. Кажуть, щоб їх порахувати, треба витратити 2-3 дні. Серед колекції є ще й інші пустельні рослини: алое, адроміскуси. Це також кактуси, але без колючок.

– Я не супербізнесмен, який мерседеси купує. Це, у першу чергу, захоплення, яке дає дохід. Окупилася справа через три роки, коли рослини досягли певної кондиції і їх можна було продавати, – розказує Олександр Гавриленко.
Для розведення потрібна земельна ділянка, опалювана теплиця та насіння кактусів. Теплицю з полікарбонату на 55 квадратних метрів чоловік побудував сам. Вісім років тому вона обійшлася в 9 тисяч гривень.

– Щоб заощадити, стіни клав сам. На них встановив металоконструкцію. Зверху покрили полікарбонатом. Перевірив на собі, що не треба брати полікарбонат, вироблений у Китаї чи Україні. Краще німецьких чи французьких виробників. Китайський у мене посипався. Довелося зверху накривати плівкою, – радить садівник.

Кактуси ростуть на спеціальній суміші. Для неї господар змішує пісок, дернову й листяну землю та сипучі добавки, наприклад вермикуліт. У перший рік висіяв три тисячі замовленого насіння. Із того часу ще щороку замовляє по тисячі насінин. Витрачає на них 300 доларів. Купує насіння кактусів на виставках або через інтернет в Німеччині, Чехії, Голландії чи США. Пакетик із 10-20 насінинами коштує до п’яти доларів США.

– Не все насіння сходить. Деякі рослини пропадають під час росту, – розповідає Олександр Гавриленко.
У більшості кактусів запилення відбувається перехресно, тому купувати треба дві рослини одного виду. Вони не мають бути відсадками один від одного, бо не запиляться. Коли сіянці сходять, то пересаджує їх щороку. Дорослі рослини – раз на п’ять років.

– Якщо не встигаю якісь кактуси пересадити, земля старіє, і вони починають жовтіти. Тоді їх треба підживлювати, – розказує Олександр Гавриленко.
Продавати кактуси починає з дворічного віку за ціною 20-30 гривень. Щоб виростити колекційну рослину з гарною колючкою, іде 8-10 років. Рідкісні 10-річні екземпляри коштують від 200 до 1000 гривень. Про новинки дізнається із сайтів любителів кактусів.

– Наприклад, нещодавно знайдений у Мексиці вид кактусів ацтекіум Вальдез. Він має діаметр 1,5 сантиметра, стебла за формою нагадують автомобільну покришку. За два екземпляри розміром із горошину заплатив понад 800 грн. Два роки минуло, він розійшовся в Україні і став дешевшим. Тому намагаюся новинку купувати не відразу. Немає сенсу такі гроші в них вкладати, якщо через рік-два вони подешевшають, – рекомендує підприємець.

Кактуси продає через інтернет. Також стоїть із ними на ринку.

– Бувають дні, що нічого взагалі не продаю. Але крупних невдач у цій справі немає. Хіба що недогледів, і рослинка пропала. Інколи взимку підмерзають, коли нас немає вдома. Буває, повертаємося по темному, то я відразу біжу запалювати в теплиці, – розповідає чоловік.

Теплицю опалює дровами. Стоїть дров’яний конвектор. Топить звечора, коли мороз, починаючи з 18 години, щоб уночі було нуль градусів. Каже, що взимку рослини сплять, тому тепло їм не потрібно. Винятком є теплолюбні кактуси або африканські сукуленти.

– Удень не топлю навіть за температури -10 чи -20. У таку погоду небо ясне і в теплиці тепло. Її саме небо гріє. Їм вистачає 8-10 градусів тепла, – уточнює кактусознавець.

Улітку, щоб полити всі рослини, не вистачає й дня. Робить це дощовою водою, бо вона не залужує землю. Кактуси не дуже люблять воду, але коли сонце пече, то треба полити хоча б раз на тиждень. Із листопада до березня полив не потрібен.

Для початку справи продав квартиру

– У нас був сусід Сашко, від якого я переймав усе найкраще, – грати на гітарі, кактуси збирати. У радянські часи ця рослина була рідкістю. Ми ходили попід вікнами, дивилися, у кого стоїть кактус. Просили, щоб продали нам. Перший кактус купили на базарі за два радянських рублі, – пригадує Олександр Гавриленко. – Коли надумав одружуватися, зрозумів, що треба міняти роботу. Звільнився й почав займатися рослинами. Розділили з батьками трикімнатну квартиру й купили будинок, щоб була земля й місце для кактусової теплиці.

Анатолій ПОЛІЩУК

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.