Восени у Польщі зросте попит на українських робітників

Василь Воскобойник

Агрономам платять тисячу євро на місяць

За два місяці безвізового режиму з ЄС зросла кількість українців, які їдуть на роботу до країн західної Європи. Зокрема, Польща дозволила українцям працювати у своїй країні без робочої візи протягом трьох місяців, але за наявності біометричного паспорту.

- Скориставшись цією ситуацією, багато хто почав їхати транзитом через Польщу на роботу в інші країни. Припускаю, що через це Польща скасує дозвіл на тримісячну роботу без візи, щоб не перетворювати країну на перевалочний пункт,- каже Василь Воскобойник, президент Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування. – Окрім того, не варто нехтувати тим, що робоча віза дійсна лише в тій країні, для якої її відкрито. Нещодавно 85 українців із польськими робочими візами їхали на роботу в Чехію. Їх там затримала поліція і депортувала.

Фахівець радить оформляти робочу візою й для того, щоб захистити свої права. Пригадує ситуацію, коли робітникам м’ясокомбінату у Нижній Сілезії в Польщі два місяці не платили зарплатню. Завдяки тому, що українці там працювали офіційно, вони зателефонували до нашого консульства в Польщі й їм одразу виплатили заборговане.

Українці працюватимуть замість польських пенсіонерів

- За статистикою, кожне четверте підприємство у Польщі потерпає від нестачі працівників. Найбільше у сільському господарстві. Тому, приміром збирачам суниці польські фермери готові платити до 700 євро на місяць, а агрономам – до 1000 євро, - розповідає Василь Воскобойник.

Окрім візи, для тих, хто претендує на хорошу роботу й захист своїх прав закордоном, Василь Воскобойник радить вивчити іноземну мову.

- 93 відсотки українців працюють руками, бо не знають іноземних мов, – каже Василь Воскобойник. – Запишіться на курси хоча б за півроку до запланованого від’їзду. Інакше вдасться влаштуватись лише на робітничі професії: маляр, пекар, водій, збирач фруктів. Навіть якщо маєте дві вищих освіти і фах економіста чи юриста.

Саме робітничі професії найчастіше пропонують фірми-посередники. Невдовзі вони можуть активізувати пошуки робітників для підприємств Польщі. Адже восени у Польщі почне діяти нова пенсійна реформа. Майже 200 тис. поляків підуть на пенсію раніше. На їхні робочі місця будуть потрібні люди. Тому знання мови й робоча віза відкриють нові можливості для українських трудових мігрантів.

Роботу повинен шукати посередник

Оксана Ющук із Малої Олександрівки на Київщині два роки працювала в Італії офіціанткою. Перших шість місяців – неофіційно. За це власник ресторану пообіцяв заплатити більше.

- Повірила йому, бо так само працювала в Україні. Платили чесно й вчасно, а італієць мене обманув. Прийшов час розрахуватись, а він сказав, що вперше мене бачить, - розповідає жінка.

Оксана Ющук мала робочу візу. Згодом знайшла чесного роботодавця, але неприємності не сталось би, якби фірма-посередник не тільки оформила візу, а й підшукала жінці вакансію ще в Україні.

- Якщо фірма пропонує лише оформлення візи і не підбирає вакансію, погоджуватись на її послуги не варто. Самому шукати роботу за кордоном буде важко,- попереджає Василь Воскобойник. – Окрім того не всім фірмам варто довіряти. У червні жертвами шахраїв стали 300 українців. Столична фірма обіцяла знайти роботу у Норвегії, Німеччині, Чехії та інших країнах. За це просила заплатити від 500 до 1000 євро. Люди віддали гроші, а шахраї зникли.

Невдовзі подібне сталось у Херсоні. Постраждали 400 чоловік, яким пообіцяли роботу у Фінляндії. За статистикою Василя Воскобойника, кожен п’ятий український заробітчанин стає жертвою шахраїв.

П’ять правил захисту від шахраїв

1. Обирайте фірму з працевлаштування на сайті Мінсоцполітики

2. Запишіть вказаний на сайті номер ліцензії та адресу

3. Вказана в ліцензії та фактична адреса компанії мають співпадати

4. Підписуйте «Договір на надання послуг щодо пошуку роботодавця» лише в офісі

5. Послуги оплачуються лише через банк. Назва фірми та отримувача грошей мають бути однакові. Та сама назва пишеться у договорі.

Наталія ФЕДОРОВА

30.08.2017

 

 

 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.