Чому горять трактори МХП?

Екологічний аудит у 2016 році, річка Оріль

Трактор птахофабрики «Оріль-Лідер», що виробляє бройлери під відомою ТМ «Наша ряба», нещодавно закидали «коктейлями Молотова»

Перша пляшка із запальною сумішшю потрапила до кабіни водія, чоловік встиг вистрибнути, та все одно зазнав опіків рук і обличчя. Пляшки, що полетіли слідом, спалили трактор і цистерну, яка була до нього причеплена, ущент. Трапилося це в селі Єлизаветівка Петриківського району на Дніпропетрівщині.

18 червня опівночі. Керівництво птахофабрики «Оріль-Лідер», що входить до компанії «Миронівський хлібопродукт» (МХП), розцінило випадок як замах на життя її працівника й звернулося до правоохоронних органів. Наразі ведеться слідство. На постраждалого вдома чекала дружина на останніх термінах вагітності. Погодьтеся, факт для цивілізованої країни неприпустимий. Що ж це? Звичайне хуліганство? Цілеспрямована акція?

Так підживили, що все всохло

Майже всі опитані газетою сходяться на думці, що такі дії пов’язані з недотриманням птахофабрикою екологічних норм: підприємство постійно скидає відходи виробництва на поля, в лісосмуги, річку. Тільки-но звідти дмухне вітер – як повітря наповнюється смородом. І в людей просто урвався терпець! Чесно кажучи, чути таке дивно. Адже птахофабрика «Оріль-Лідер» – одна з небагатьох на теренах України, яка має найсучаснішу очисну систему – біогазову установку. Ця система дозволяє переробляти курячий послід на органічні тверді й рідкі добрива, біогаз, тепло- і електроенергію. Європейський стандарт! Мрія українського еколога! Не треба думати, де утилізувати послід. Електроенергія виходить відновлювальна, тобто для її отримання не треба видобувати чи закуповувати за кордоном газ і вугілля. Залишки електроенергії, які не використовуються для виробництва, можна продавати за «зеленим тарифом». У біогазову установку на курячому посліді компанією «Миронівський хлібопродукт» було вкладено не мало, не багато, а 15 млн доларів. На повну потужність вона запрацювала 2015 року. Проте по-європейськи не вийшло.

Уже 2016 року селяни чим далі, тим більше стали скаржитися на забруднення довкілля з боку птахофабрики «Оріль-Лідер»: посеред полів і біля лісосмуг з’явилися штучні брудні озерця. Через велику концентрацію в них токсичних речовин рослинність, що навколо, стала, мов опалена.

– Наші люди почали спостерігати за транспортом, який виїжджає з воріт птахофабрики. Це трактори, які тягнуть багатотонні цистерни з відходами, так званою рідкою фракцією. Щоденно їх виїжджає до 17-20 штук, адже птахофабрика велика. Те, що вони везуть, можна сказати, є рідким добривом. Але користь від нього є, тільки коли воно внесено в ґрунт у невеликій кількості. Коли ж його багато – то вже отрута. Ось нашу землю й отруюють, – каже сільський голова Єлизаветівки Максим Голосний.

А була Оріль найчистішою

Минулого літа Єлизаветівська сільська рада замовила екологічний аудит. Виїздна комісія складалася з представників департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обладміністрації Олексія Ангульця і Вячеслава Горобця, а також завідуючого кафедрою екології Придніпровської державної академії будівництва та архітектури, професора Григорія Шматкова. На територію підприємства перевіряючих не пустили. Тоді екологи взяли проби води і ґрунту в селі й на полях, а також води в річці Оріль.

– Це нахабне беспрецедентне знищення довкілля, – так охарактеризував дії «Оріль-Лідера» екологічний аудитор Григорий Шматков, коли стали відомі результати аналізів. Проби, які взяли екологи, дослідили в державній центральній лабораторії санепідстанції міста Дніпро. Якщо вміст одних отруйних речовин перевищував норми в десятки разів, то інших – у тисячі! А це пряма загроза здоров’ю і життю людей, бо рідини, просочившись у ґрунт, потрапляють до підземних вод, а звідки в річку та до колодязів.

За свідченнями місцевих, якщо взяти воду з глибини навіть 12 метрів і дати їй відстоятися, то на поверхні з’являються жирові плями. Також на березі були виявлені колії від колес і сліди шлангів, через які напряму скидалися відходи в Оріль. А ця річка, за словами екологів, ще донедавна вважалася однією з найчистіших рік Європи та найчистішою в Україні. Проби води на мікробіологічне забруднення, що були взяті нижче і вище місця зливу, приголомшили. В Орілі, де купаються діти та ловлять рибу, кількість кишкової палички перевищила допустимі норми в 48 разів!

– Нічого повернути назад не можна! Те, що зіпсовано, вже зіпсовано. Але можна зупинити цей процес, щоб зберегти решту, – зауважує Григорій Григорович. Особливо обурило фахівця те, що з убійного цеху птахофабрики через шланги брудна вода просто зливалася за паркан в яр. Озеро, що утворилося там, парувало й зайняло кілька гектарів. Дерева навколо всохли. Після гучного скандалу, який зчинили громадськість та екологи, «Оріль-Лідер» таки був змушений задуматися про очисні споруди. Вони навіть запросили на територію Григорія Шматкова, щоб проказати, що вжили заходів. Проте, за словами Максима Голосного, птахофабрика лише наполовину зарила той паруючий яр і зробила відвід стічних вод… за інший паркан.

За результатами засідання громадської екологічної ради, яка відбулася 14 червня, підприємство взяло зобов’язання розробити проект, який вирішить проблеми з ливневою каналізацією та потраплянням стоків за межі підприємства. Додатково керівництво озвучило намір компанії заплатити за зафіксовані випадки забруднення ґрунту та води їхніми співробітниками та технікою.

Страшний урок

У травні цього року чергова машина потягла через самісіньке село цистерну з рідиною. До того ж у цистерни відкрилася засувка й частина вмісту стала литися на дорогу. Обурені селяни заблокували машину. Викликали поліцію. Правоохоронці взяли проби того, що потрапило на дорогу. Проте час пройшов, а справа так і не була занесена до реєстру досудових розслідувань. Де зараз ці проби, невідомо. Розуміючи, що від Нацполіції та прокуратури допомоги годі чекати, сільський голова Максим Голосной влаштував патрулювання за допомогою безпілотника (дрону) і збирає дані для «Грінпіс». Щодо недавнього випадку з трактором, то він переконаний, що підпал є реакцією жителів на діяльність птахофабрики. Просто в когось не витримали нерви й він знайшов такий страшний аргумент. Проте – цікава річ! – із тієї ночі, кажуть, курячим послідом не тхне. Є припущення, що «Оріль-Лідер» вивозить відходи виробництва на поля, які десь подалі від єлизаветівських.

«Оріль-Лідер» – одна з трьох бройлерних птахофабрик «Миронівського хлібопродукту» (МХП). Як «Вінницька птахофабрика» і «Миронівська птахофабрика», вона виробляє продукцію під ТМ «Наша ряба». Власник МХП – Юрій Косюк – посідає 5 місце в рейтингу українського Forbes. Його статки оцінюються в 1 мільярд доларів.

Ірина ДМИТРЕНКО

04.07.2017


Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.