До дрібнішої стеблинки

Краса заряджає позитивом!

Наталія Дегтярьова – майстер і педагог петриківського розпису.

– Дівчинкою я жила в Запоріжжі, а на канікули їздила до своїх бабусі й дідуся в село Світлогірське Полтавської області. Дорога завжди пролягала через село Петриківка на Дніпропетровщині. Мальовничі хати, повз які ми проїжджали, зачаровували. Це була любов із першого погляду, – розповідає майстриня. – Згодом мені вдалося познайомитися з мешканцями цих будинків. Вони запросили всередину, і я побачила не менш гарно розписані стелі, стіни та майже всі предмети домашнього побуту. Як і всі діти, я дуже любила малювати і в школі відвідувала гурток образотворчих мистецтв. Тож, отримавши середню освіту, довго не думала, куди вступити – відправилася до Петриківки подавати документи до місцевого художнього училища. Через два роки петриківський розпис став моїм хобі, роботою, метою, коротше кажучи, сенсом життя, підкріпленим дипломом.

Процес навчання в Петриківській дитячій художній школі, де викладає Наталія Дегтярьова, триває шість років. Щоб бути прийнятою, дитина має скласти іспит, за результатами якого видно її здібності та чи подобається їй малювати. Перший предмет, який пропонує розписати своїм учням Наталія, – звичайна канцелярська дерев’яна лінійка. Після покриття лаком, вона залишається практичним предметом, яким учні хваляться перед однокласниками на уроках геометрії. Ця дитяча художня школа – єдина, де петриківці навчають змалку. Працює вона з 1958 року. На відміну від інших, петриківській розпис неймовірно багатий яскравими кольорами.

Колись фарби робили з природних матеріалів – соку буряка, різних трав і ягід, черемхи, додаючи яєчний білок, пензлики майстрували із котячої шерсті. «Котячими» кистями користуються й досі. Вважається, що саме вони здатні передати неповторність і витонченість мазка, адже елементи розпису можуть бути найдрібніші – аж до трав’яної стеблинки. Недарма петриківський розпис визнано об’єктом нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

Олег ЛОКТЄВ

06.05.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.