Засмерділи весь Ковель!

Видовище як з фільму жахів...

Порушивши норми переробки, «Укрветсанзавод» поставив 70-тисячне місто на межу екологічного лиха

Гори кісток і напівзогнилих туш тварин просто неба. Над ними кружляє вороння й рояться мухи. Верещать зграї вгодованих щурів. Нестерпний сморід падалі, що забиває подих і в’їдається в одяг. І це не кадри з фільму жахів! Таку картину щодня спостерігають мешканці волинського міста Ковель, які живуть поблизу місцевої філії «Укрветсанзаводу», який поміж собою називають м’ясо-кістковим.

– Як тільки зійшов сніг і потепліло, для нас почався жах! – бідкається місцева жителька Марія Смирнова. – Туші тварин розкладаються, усе це потрапляє в землю. Воду пити неможливо, бо смердить! Дихати нічим!

Гроші скінчилися

Продукцію на утилізацію й переробку на Ковельську філію «Укрветсанзаводу» доставляють із кількох областей. За це ще й гроші платять! Однак уже кілька місяців підприємство майже стоїть. Попри це сюди продовжували звозити туші та звалювати їх під відкритим небом. Як наслідок, накопичилося близько трьох тисяч тонн тваринних решток. У середині березня терпець місцевим жителям урвався, вони забили на сполох і перекрили рух автотранспорту на дорозі, що веде на прохідну підприємства.

Як послухаєш директора ковельської філії Вадима Сухоноса, то він тривогу громадськості поділяє. Стверджує, що і сам став заручником ситуації.

– Підприємство працює не на повну силу, тому що йому не вистачає котлів і власної котельні, – пояснює пан Сухонос. – Відтак частину сировини ми змушені залишати на майданчиках для її прийому. Та й загалом ситуація на заводі невтішна. Наразі в нас відсутнє державне фінансування. Як наслідок, незабаром нічим буде платити навіть заробітну плату працівникам.

За словами директора, на першочергові заходи з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації необхідно 285 тисяч гривень, а для нормального функціонування підприємства ще 1 мільйон 400 тисяч гривень.

Переробляли лише одну восьму отриманого

Жителі прилеглих до заводу територій не хочуть чекати й вимагають негайних заходів. Міський голова Ковеля Олег Кіндер погоджується, що ситуація вкрай критична. Подальше функціонування філії неможливе, бо загрожує життю та здоров’ю жителів району і навіть області. І не тільки Волинської. Адже потічки з території заводу потрапляють у річку Турія, а та впадає в Прип’ять і Дніпро. Мер звинувачує в екологічній катастрофі керівника підприємства. Бо саме за розпорядженням Вадима Сухоноса на початку 2017 року завод почав приймати до 40 тонн сировини в день, у той же час, як потужності підприємства готові до 15 тонн, а через несправність обладнання насправді переробляли лише 5 тонн на день.

Навколишні ґрунти тим часом вже дослідила Державна екологічна інспекція. За словами інспектора Анатолія Приходька, ситуація далека від нормальної. Влада поважно надуває щоки Тим часом обурені ковельчани продовжували оббивати пороги керівників міської та обласної влади, вимагаючи закриття заводу та утилізації сировини. Ті обіцяли допомогти, переконували, що ситуація під їхнім контролем. Проте далі обіцянок справа не йшла. Тоді волиняни поїхали шукати правди до Києва. Однак і після цього справа не зрушила з місця. І ось 19 квітня жителі Ковеля та району знову зібралися на акцію протесту. Цього разу вони перекрили міжнародну трасу Київ – Ковель – Ягодин.

– До нас немає нікому діла! – обурюється учасниця акції Марія Шахно. – Ні місцевій владі, ні Гройсману, ні міністру агрополітики.

– Ми вимагаємо не просто найшвидшої утилізації наявної сировини, а винесення за межі міста всіх виробничих потужностей! – наголошує громадський активіст Олександр Філон.

Народний депутат із Волині Ігор Гузь, присутній на акції, розповів, що близько двох тижнів тому він озвучив ситуацію з «Укрветсанзаводом» у Верховній Раді. Розмова про це велася і з керівниками відповідних профільних міністерств. Завод пообіцяли закрити. Та не так сталося, як гадалося.

– Жоден київський високопосадовець, окрім міністра екології Остапа Семерака, не звернув увагу на вимоги багатостраждальних жителів Ковеля, говорить пан Гузь. - Керівництво Держспоживслужби, перебуваючи минулого тижня в кабінеті міністра АПК Тараса Кутового, пообіцяло надати до 18 квітня документ про закриття ковельської філії. Але так і не зробило цього.

До протестувальників прибув заступник голови Волинської ОДА Сергій Кошарук. Він запевнив людей, що до кінця місяця всі рештки тварин із ковельської філії будуть вивезені на інші філії заводу. Якщо ж цього не станеться, то готовий подати у відставку. На 28 квітня біля ковельської філії «Укрветсанзаводу» заплановане міське віче. У випадку недотримання владою обіцянок активісти погрожують на три дні перекрити трасу Варшава – Київ, Ковель – Брест і митного переходу «Ягодин».

Тим часом Ковельська місцева прокуратура отримала дозвіл суду на затримання директора Вадима Сухоноса. Йому оголошено про підозру в зловживанні службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки, а також інкримінується забруднення земель через порушення спеціальних правил. Постраждала територія площею понад 3 гектарів. Довкіллю завдано шкоди майже на 2 мільйони гривень. А хто оцінить шкоду, завдану людям?

Любов ПОЛЯНСЬКА

03.05.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.