Дикий ринок молока

Ціна за пляшку молоко може підскочити вмить, а ось платити більше фермерам ніхто не хоче...

Переробні підприємства стали давати за сировину дешевше за кілька місяців від «великого молока»

Ще в лютому великі виробники молока стали отримувати від переробників протоколи про зниження закупівельної ціни: хто – на 10 копійок за кілограм, а хто – і більше, до 1,30 гривень. Навіть за молоко ґатунку «екстра» почали розраховуватися на рівні його собівартісті – 8,50 грн. Щодо населення (яке, до речі, виробляє 70% від загального обсягу), то його про такі «дрібниці», як правило, не попереджають. Просто ставлять перед фактом без будь-яких пояснень збирачі молока.

Виникає питання: може, на молочку впали ціни в магазинах? Навпаки! Поповзли вгору. Може, корови стали давати більше молока? Рано. Травичка на пасовищах тільки пробивається, череди корів тільки формуються, тобто до сезонного падіння далеко. Може, стало більше корів? Аж ніяк! Держстат фіксує постійне зниження поголів’я. Тож, виходить, змова?

– Ми проаналізували останні чотири роки. Тільки цього року сезон «великого молока» почався взимку. Так, станом на 22 березня ціна впала в середньому на 1 гривню за кілограм. Такого ще в Україні не було, – наголосив голова Всеукраїнської аграрної ради Андрій Дикун.

Він також зазначив, що ціни на сировину почали «сипатися» синхронно, як по команді – у всіх регіонах на всіх переробних підприємствах. І це наводить на думку, що хтось хоче отримати надприбутки за рахунок тваринників. Із огляду на таку тенденцію Асоціація виробників молока України, яка представляє інтереси 130 великих молочарських господарств, у середині березня запросила на круглий стіл ключових переробників країни, проте ніхто не прийшов. За словами заступника голови Всеукраїнської аграрної ради Михайла Соколова, ситуація, що склалася, загрожує фінансовому стану всіх молочарських підприємств, адже на сьогодні вони змушені платити до бюджету 100% ПДВ, а обіцяні державою дотації все же «в дорозі».

– Схоже, що виробники молока отримуватимуть їх не раніше травня. І це за найкращого розкладу. На цей момент ухвалена лише частина нормативних актів, які необхідні для того, щоб механізм запрацював, – роз’яснює ситуацію Михайло Соколов. – Крім того, на практиці ми стикаємося з тим, що заяви на дотацію від тваринників, овочівників і садівників не приймають. Імовірно, податкові органи не розуміють, що з ними робити, адже раніше з таким не стикалися.

Віце-президент Українського кооперативного Альянсу Інна Метєлєва, впевнена: щоб створити прозорий ринок молока й отримати адекватні закупівельні ціни, повинен відбуватися діалог виробників і переробників із залученням Мінекономіки, Мінагрополітики і представників парламенту. А селянам для захисту своїх інтересів треба прагнути до об’єднання в кооперативи. Контролюючи якість молока, вони відстоюватимуть і його ціну. За даними Асоціації виробників молока, за перший тиждень квітня закупівельні ціни на сировину повільно, копійка за копійкою, але все ж таки продовжують сповзати. На тлі цього ціни на магазинну «молочку» зросли: молоко 3,2% стало дорожче на 15 копійок, а сир «Російський» – на 1 гривню.

Марина ТЕРЕЩЕНКО

27.04.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.