Гроші на посівну

Розписка краща за кредит

Дуже повільно, але сільгоспвиробники все ж таки переходять на аграрні розписки – альтернативу шаленим банківським кредитам

Аграрні розписки почали запроваджувати 2014 року. Сенс їх полягає і в тому, що великі компанії або банки надають середнім і малим сільгоспвиробникам кошти під гарантію врожаю. Загалом уже видано 80 розписок на суму майже півмільйона гривень. І треба зауважити, що новий механізм кредитування повністю виправдував себе, адже всі господарства змогли розплатитися без шкоди для свого бізнесу. Процес почався в Полтавській області. Ішов неквапливо, проте виявився успішним і далі почав набирати обертів. 2015 року до проекту приєдналися три регіони – Черкащина, Вінниччина та Харківщина. Із жовтня 2016 року з аграрними розписками почали працювати ще 4 області – Хмельницька, Тернопільська, Миколаївська та Сумська. Із 2017 року видано 12 розписок на загальну суму близько 239 млн грн.

Переваги аграрних розписок особливо помітні перед початком посівної. Так, генеральний директор сільськогосподарського підприємства «Глобал Агро Інвест» із Диканського району Полтавської області Валерій Зеленський розповів, що торік його підприємство оформило 3 аграрні розписки на 3 млн. гривень. Це допомогло вчасно провести посів трьох культур – сої, соняшнику та кукурудзи. Їхній урожай виявився високим, тож із кредитором розрахувалися вчасно і в повному обсязі. Керівник фермерського господарства «ЕКО-Лани» з Кременецького району Олександр Бойко також переконався в користі аграрних розписок і зараз працює над оформленням документів. Він захотів узяти кредит живими коштами – пальним і засобами захисту рослин. Існує два види розписок – товарна та фінансова.

Розрахунок із кредитором за товарною розпискою здійснюється сільгосппродукцією (земля не може бути заставою), а за фінансовою – коштами. З аграрними розписками може працювати будь-який банк або будь-яка аграрна компанія. Серед тих, хто вже долучився до кредитування по-новому, – Syngenta, Bayer, BASF, Monsanto, «Агро Арена», «Агропросперіс Банк», «Агроскоп». Із 1 лютого до цього інструменту підключився ОТР Bank.

– Наші перші три розписки були видані в Полтавській області. Минулого року їх уже було 14, – поділився досвідом представник Syngenta Віктор Борчевський. – Загальна сума залучених за ними коштів перевищила 80 млн гривень. Цьогоріч плануємо заходити в нові області. Пропонуємо укладати форвардні угоди на врожай пшениці та кукурудзи. При цьому фермер отримує ціну, прив’язану до валюти, і матиме можливість зафіксувати цю ціну, якщо вона почне зростати. Syngenta сприймає аграрні розписки дуже позитивно. До них ми додаємо ще 4% знижки на нашу продукцію.

До речі, саме завдяки аграрним розпискам Бразилія подолала затяжну кризу в економіці 1970-1980 років. Фахівці сподіваються на подібний результат і за українських реалій.

Усе просто

Процедура оформлення аграрних розписок дуже проста і зрозуміла: позичальники і кредитори домовляються про умови, на яких підписують аграрну розписку. Потім її завіряє нотаріус, який пройшов спеціальне навчання та має доступ до реєстру аграрних розписок. Загалом оформлення займає від кількох днів до двох тижнів. Сільгоспвиробник, який бере кредит, надає документи: статут підприємства (фермерського господарства); документ, який посвідчує повноваження особи на оформлення розписки; паспорт, ідентифікаційний номер і правовстановлюючі документи на землю (свідоцтво про право власності на землю, договори оренди землі тощо).

Марина ТЕРЕЩЕНКО

 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.