Екологічний апокаліпсис: Карпати – лисі, а замість Полісся – степ

Страшна картина, ніби з фільму жахів...

Українські ліси можуть принести в жертву Міжнародному валютному фонду

Мораторій на вивезення за кордон лісу-кругляка впровадили в листопаді 2015 року терміном на 10 років. На момент його ухвалення за кордон ішло понад 50% усієї необробленої деревини, а вітчизняна деревообробна промисловість перебувала на грані краху – понад 6 тисяч підприємств країни ледь животіли. Мораторій дав їм нове дихання – обсяги виробництва зросли на 15%, валютні надходження в бюджет – на 17%. Однак тепер майбутнє нашої деревообробної промисловості знову під загрозою – МВФ вимагає в обмін на черговий транш кредиту в сумі 600 мільйонів євро зняти мораторій на експорт кругляка. І керівництво держави – не дивуйтеся! – готове його скасувати.

Переробники б’ють на сполох: вони вважають, що це рішення матиме згубні наслідки для галузі.

– Після заборони експорту деревина з’явилася на внутрішньому ринку і її ціна на аукціонах стабілізувалася, – говорить Олексій Гайдук, фінансовий директор деревообробного приватного підприємства «Екоплазма» з міста Горохова на Волині. – Як тільки мораторій скасують, ми знову будемо потерпати від дефіциту сировини, а ціна різко поповзе вгору. Такі невеликі підприємства, як наше, будуть змушені скорочувати виробництво і звільняти людей. А ми працюємо легально, сплачуємо податки в місцевий бюджет, створили робочі місця для місцевих мешканців. Хто від цього виграє?

Скасування мораторію загострить і екологічні проблеми, стверджує очільник волинського осередку Партії Зелених України Василь Байцим. Він каже, що безконтрольна вирубка лісів за таких умов зросте в рази, і Полісся за якийсь десяток років перетвориться на степ, Карпати стануть лисими.

– Бачу мало не щодня, як із настанням сутінок на виїздах із Луцька курсують лісовози з деревиною, – стверджує пан Байцим. – Я вже звертався до всіх відповідних служб із проханням організувати перевірки законності вивозу лісу, надсилав їм фото, але ніхто не відреагував. Якщо знімуть мораторій на експорт, деревину безконтрольно вирубатимуть гектарами. Підвищиться попит – зросте пропозиція. Я вже не говорю про екологічну небезпеку, яку спровокує скасування мораторію. У разі зняття заборони готові вдатися до рішучих дій деревообробні підприємства й природозахисники Закарпатської області, яка щороку потерпає від нищівних повеней.

Солідарна з ними й обласна рада, яка ухвалила звернення до Президента України, Верховної Ради України та Кабміну України. На тлі цього під час візиту прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана до Брюсселю Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заявив, що як тільки український уряд представить до парламенту проект закону про скасування заборони на експорт лісу, то отримає другий транш макрофінансової допомоги від Євросоюзу в розмірі 600 млн євро. Ця інформація викликає додаткове занепокоєння громадськості краю.

Любов ПОЛЯНСЬКА

23.04.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.