Ринок землі: ступінь готовності

Питання купівлі-продажу земель стає все складнішим

Продати свій пай готовий тільки кожен п’ятий власник, проте спекулянти вже потирають руки

Питання купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення хвилює суспільство дедалі більше. Ще й Міжнародний валютний фонд (МВФ) підлив олії в вогонь. Серед нових його вимог для отримання чергового кредиту – відкриття ринку землі вже до кінця березня 2017 року. Аби це сталося, ще «вчора» мав бути ухвалений закон про обіг земель. Однак закон і досі не готовий.

Ще більше не готове до цього кроку українське суспільство. Проте гроші бюджету потрібні, і в аграрної спільноти з’явилося велике занепокоєння, що на угоду МВФ закон наразі проштовхуватимуть щосили й терміново. За інформацією Держгеокадарстру України, із 42 млн га земель сільгосппризначення під мораторієм є 27 млн га, які були розпайовані, та понад 10 млн га державної власності. За чинним законодавством, земельну ділянку дозволено передавати в спадок, обмінювати одну земельну ділянку на іншу, викупати для суспільних потреб, віддавати в оренду. Заборонені купівля й продаж, дарування й внесення до статутного капіталу.

Експерти весь час наголошують, що ризики зберігаються як при незапровадженні ринку земель, серед яких найбільший – тінізація ринку, так і при запровадженні. Найбільші ризики при знятті мораторію: спекуляції на ціні; за активного ринку – ріст інфляції; за застосування певних незаконних схем – відчуження землі іноземцям і, як наслідок, загроза продовольчій безпеці країни. Тобто є й такі, хто лякає голодом.

Національний науковий центр «Інститут аграрної економіки» (Київ) провів дослідження щодо готовності власників паїв продавати свої ділянки. Виявилося, що 6% ладні віддати свій наділ за 1000 доларів за гектар, 15% – за 7000 доларів. Про те, що треба зробити, щоб вступити в цивілізований ринок земель, фахівці говорять не перше десятиліття, але й до сьогодні не визначені навіть максимальні площі продажу (найбільш розумними вважаються від 200 до 500 га) та що робити, аби поле не було розпродане по «клаптиках» (як тоді його обробляти?). Щоб усі громадяни були в рівних умовах, держава має надавати кредити під прийнятні відсотки, але про це теж не йдеться. Враховуючи всі ці обставини, а також політичний стан у країні та військове загострення на сході, більшість експертів сходяться на тому, що мораторій скасовувати цьогоріч ніяк не можна.

Принаймні Громадська спілка «Аграрний союз України», представлена всіма регіонами країни, констатує, що запровадження купівлі-продажу земель сільськогосподарського призначення (паїв і земель державної власності) є не на часі й пропонує це питання вирішувати через всеукраїнський референдум. За словами голови АСУ Геннадія Новікова, земля – це те, що Україна може програти тільки один раз.

Ніка СЕРЬОГІНА

02.03.2017

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.