Відсутність сертифікації насіння — серйозний удар по українській економіці

Проблема з насінням в країні однозначно є

Те, що проблема із сертифікацією насіння назріває, було зрозуміло ще 2,5 роки тому, з моменту старту реформи і реорганізації Держсільгоспінспекції. Діалог з міністерством завжди був. Міністр на зустрічах постійно обіцяв, що все буде гаразд. Але, на жаль, не вийшло. Розказує AgroPortal.ua генеральний директор «Сингента» в Україні Гебхард Рогенхофер. За його словами, на складах компанії «так і лежить несертифіковане насіння, за яке навіть вже отримали гроші, але не маємо права поставити».

- Можливо, ваш досвід подолання кризових ситуацій в інших країнах міг би підказати шляхи вирішення проблеми?

- За 29 років роботи в аграрній галузі я жодного разу не чув і не бачив подібного безладу у жодній країні. Тому не можу провести аналогій. Ми, виробники насіння, як, власне, і наші конкуренти на ринку, взагалі не розуміємо, чому проблема не розв’язується оперативно. Тим більше ми давно сказали: це добре, що формується нова система, але доки її немає, не ламайте старої. Натомість все вийшло навпаки. У грудні стару сертифікацію припинили, але не подбали про пролонгацію. Фактично 2 місяці все стоїть.

- Який бачите вихід?

- Нам просто потрібно знати, куди і скільки платити за сертифікацію. Ми готові платити. Лише чекаємо на офіційні документи і рахунки. Нам важко, але усвідомлюємо, що українським виробникам ще гірше. Це серйозний удар по українській економіці. Можуть бути суттєві втрати в експорті. Ми намагаємося діяти різними можливими каналами. Збираємось разом з іншими учасниками ринку на платформі Американської торговельної палати. Радимось у рамках Української насіннєвої асоціації. Швейцарське посольство підготувало спеціальне звернення до всіх ключових осіб в Україні, від яких залежить ситуація. Керівництво нашої компанії теж звернулося із проханням пришвидшити процес. Знаю, що так само діють через свої дирекції, через посольства, через представництва ЄС і інші міжнародні компанії. Але усі усвідомлюють, що остаточні рішення все одно залежать виключно від дій української влади. Ми можемо тільки пропонувати. Як на наш погляд, є дві можливості вийти зі скрути. Перша — система таки запрацює упродовж найближчого тижня. Друга — тимчасово, як для перехідного періоду, буде розпорядження про можливість продавати і сіяти насіння, сертифіковане за міжнародними стандартами ISTA и OECD (17.02.2017 на сайті уповноваженого ДП з’явився відповідний лист від Мінагропроду. Очікується що питання винесуть на розгляд Уряду. — Прим. ред.). Це бодай якось розблокує процес. Аналогічні дії застосовувалися у ситуації з ліками, котрі мали тільки міжнародну сертифікацію.

У «Сингенти» є власні надсучасні лабораторії. Чи не могли б вони тимчасово допомогти у процесі сертифікації насіння?

- Теоретично так. Як і наші конкуренти, у яких є відповідне обладнання, зокрема, на насіннєвих заводах. Але ми не знаємо, чи хоче цього українська влада. Для подібної функції лабораторії мали би пройти глибоку та тривалу — від півтора до року — акредитацію. Кілька разів пропонували і таке рішення, щоб підстрахуватися, та відповіді не отримували.

- Ви стежите за оперативною ситуацією?

- Так, практично онлайн. Поки що позитив дає тільки Полтавська область, де процес повністю відновився. Але цього дуже мало. Найбільший головний біль за Дніпропетровську область, де початок сертифікації очікують тільки у квітні-травні (!). Наш товар тоді вже буде не потрібен. Дуже хочеться продовжувати бути оптимістом. Мене завжди вчили, що надія ніколи не помирає…

Ірина Садова, AgroPortal.ua

24.02.2017