Десять сільських голів викликали на... доріжку

Кращим селом 2016 року стала Денихівка

«Сільський ревізор» підбив підсумки голосування на найкраще Село Року й вручив переможцю сертифікат на 100 тисяч гривень

Нагадаємо, що впродовж 2016 року творча група проекту «Сільський ревізор» відвідала десять сіл різних регіонів України, про що газета «Рідне село» постійно звітувала на своїх сторінках. У центрі уваги опинилися десять об’єктів соціальної інфраструктури: школа, дитсадок, Будинок культури, сільрада, дороги, вуличне освітлення, ФАП, спортивні споруди, магазини, пункти зв’язку. Журналісти-ревізори намагалися об’єктивно оцінити стан цих об’єктів і визначити, який вклад в їхній розвиток зроблено державою, аграріями, які обробляють паї місцевих жителів, а який – самою громадою.

– «Сільський ревізор» – це соціальний проект. Він, передусім, про довіру, бо довіра – той ресурс, який завжди в дефіциті, – каже про проект його керівник Дарина Козоріз. – У трикутнику «держава – бізнес – громада» кожен із трьох сторін повинен довіряти один одному й співпрацювати, але так буває не завжди. І тоді хтось має взяти на себе відповідальність. Ми проїхали 10 сіл, щоб подивитися, хто виявився спроможним на це. Зазвичай відповідальнішими за державу є аграрії й самі селяни. І нам приємно було усвідомлювати таку небайдужість людей до місця, де вони живуть і працюють. За часів Незалежності з мапи України зникло 1,5 тис. сіл. Тим селам, які збереглися, ми цим проектом хотіли показати, що в українському селі можна жити гідно й комфортно.

Як розповідає Дарина, люди при звістці, що до них їде ревізор, напружувалися, нервували, бо були впевнені, що інспектори почнуть вишукувати негатив, робити зауваження, а то й глузувати над тим, що не так. Однак у «Сільського ревізора» було інше завдання – показати працьовитих, активних, творчих людей, які не здаються перед труднощами, підтримують одне одного, знаходять вихід у, здавалося би, найскладніших обставинах. Звісно, інспектори не закривали очі й на негаразди, тому й оцінки, які вони виставляли, не завжди були високими.

Вже під час урочистої церемонії нагородження присутні дізналися, що багато сіл після від’їзду ревізорів кинулися виправляти свої недоліки, зробили ремонти, які довгий час відкладалися. І в цьому, мабуть, і є наголовніший «плюс» проекту. Після останньої ревізії стало зрозуміло, що всі без винятку проінспектовані села варті шани. Тому було прийнято рішення запросити всіх до Києва, привітати та нагородити. До того ж понад місяць на сайті SilskiyRevizor.com тривало голосування за звання Село Року: серед сіл, які відвідав «Сільський ревізор», читачі сайту мали обрати краще. Інтрига наростала, адже на переможця чекав сертифікат у 100 тис. гривень! Організаторам здалося логічним оголосити результати не просто на сайті, а під час непересічного столичного заходу. І таким стала Міжнародна виставка «Зернові технології», яка відбулася в Києві 15-17 лютого.

Останнього дня виставки до прикрашеної конференц-зали, вистеленої червоними доріжками, зібралися представники всіх десяти сіл. Вони приїхали цілими делегаціями, із короваями й подарунками. Ведучі (вони ж ревізори) Дарина Козоріз і Тетяна Приходько один за одним запрошували на сцену голів сільрад і представників агрофірм. Після відеопрезентації села всім громадам вручався сертифікат на 10 тисяч гривень, статуетки гусака (як символу проекту), а також ігри «Латифундія» (перероблена на аграрну тематику «Монополія»), аби сільські діти виховувалися в русі любові до роботи на землі. Окрім того, кожне село було оголошено переможцем у певній номінації.

Так, Гоголеве Полтавської області отримало звання Туристичне Село Року 2016. На батьківщину Гоголя щорічно приїздить 15 тис. відвідувачів, там проводиться навіть з’їзд байкерів-гоголезнавців, а вночі, під час театралізованого дійства, посеред лісу можливо зустріти русалку, Вія й чорта або навіть привид Миколи Гоголя… Соціально відповідальний інвестор Гоголевого – агрофірма «Імені Довженка» (підрозділ «Астарта-Київ»). Це завдяки їй не тільки обробляються поля, а й збережено молочну ферму, діти в школі харчуються за символічну плату в одну гривню, побудовано надсучасний спорткомплекс вартістю 1 млн грн.

Лотівка Хмельницької області, де господарює «Лотівка-Еліт» (входить до «Сварог Вест Груп»), оголошено Аграрним Селом Року 2016. Там функціонує найбільший у Західній Україні насіннєвий завод, є молочна ферма ВРХ на 1 400 голів, діє Перший національний аграрний кооператив (ПНАК), члени якого вирощують часник, квасолю, спельту, лікарські трави, органічні овочі й фрукти, за хорошу ціну здають молоко. ПНАК і «Лотівка-Еліт», що входить до «Сварог Вест Груп, отримали звання соціально відповідального інвестора. Молодь села підкорила «Сільський ревізор», що власноруч зробила з плугів і борін спортивне знаряддя й обладнала в напівзруйнованому приміщенні спортзал.

Село Авдіївка Чернігівської області відоме як картопляне, але на цьому заході воно отримало ще один статус – Творче Село Року 2016, адже за 22 роки діяльності шкільного драматичного театру через нього пройшло 300 учнів! Ця творча жилка відстежується навіть у ліпленні вареників. Скрізь їх роблять із картоплею, сиром, грибами, а в Авдіївці – із мармеладом. Соціально відповідальними інвесторами визначені господарство «Прогрес» та агрофірма «Наша мрія».

Чим запам’яталися ревізорам Мельники Черкаської області? Передусім ідеальними дорогами, зразковим вуличним освітленням, наявністю комунальної бригади, відремонтованим ФАПом. І це заслуга соціально відповідального інвестора – агрофірми «АгроКо». Тож цілком справедливо було назвати Мельники Облагородженим Селом Року 2016. Там скрізь вирощують садову суницю, щороку проводять кінофестиваль імені земляка, режисера Артеменка і плекають мрію про відкриття кіношколи.

Денихівка Київської області здивувала футбольним полем із системою поливу, як на стадіоні «Олімпійський» у Києві. Його побудувала агрофірма державного підприємства «Дослідне господарство «Шевченківське». Вона ж підтримує роботу школи з греблі, щорічне проведення змагань на кубок із волейболу пам’яті Віктора Балагури, який був головою колгоспу в Денихівці та директором цукрового заводу. З огляду на це Денихівку оголошено Спортивним Селом Року 2016, а ДП «ДГ «Шевченківське» НААН України – соціально відповідальним інвестором. До речі, це господарство єдине в Україні, де займаються розмноженням насіння цукрових буряків. Там же вирощують лохину й роблять кумис.

У серпні «Сільський ревізор» занесло під палюче сонце Одещини – у село Визирка. Це єдине село України, яке знаходиться в портово-промисловій зоні. У ньому зареєстровано 70 підприємств, діє бізнес-центр, школа переповнена учнями, у дитсадку – черга, працює безкоштовний центр творчості, а бюджет на 2017 рік сягнув 22 млн гривень. Визирка – Промислове Село Року 2016. Як соціально відповідальний інвестор відзначена стівідорна компанія ТІС та екоферма «Ластівка», яка надає промисловому селі зворушливої аграрної нотки. На фермі діє сироварня на дровах, де виготовляють продукцію за старовинними альпійськими технологіями.

Нижчі Луб’янки Тернопільської області стали переможцем у номінації Екологічне Село Року 2016, адже це єдине село, де введено систему сортування та захоронення сміття. Серед аграріїв, які працюють у Нижчих Луб’янках, відзначено ФГ «Арсен».

Комфортним Селом Року 2016 обрано Беєве Сумської області. У першу чергу, у цьому населеному пункті комфортно дітям. У школі встановлено піролізний котел, діти харчуються безкоштовно, у дворі стоять надувні батути, на яких діти скидають зайву енергію під час перерв. «Сільський ревізор» не міг не поставити найвищого бала за прекрасний стан доріг – асфальт прокладений навіть до кожного двору. А ще Беєве можна було би назвати «молочним»: у кожному дворі утримується від 3 до 9 корів, ще 1,5 тисячі голів – на фермі ТОВ «Беєве». Це господарство – надійний помічник у кожній сільській справі. За те й отримав від проекту звання соціально відповідального інвестора.

За селом Куча Хмельницької області недарма закріпилася приказка «бойова й кипуча». Адже саме воно названо Молодіжним Селом Року 2016. Це село, де кожен випускник школи саджає в саду своє дерево. Де майже всі жителі захоплюються карате. Де інвестора обирали всім селом, розглядаючи претендентів із прибалтійських країн і Австрії, проте висловили довіру підприємству «Сварог Дністер». І не помилилися. Воно по праву отримало від проекту звання соціально відповідального інвестора.

Згуртоване Село Року 2016 – це про Хейлівщину, що в Полтавській області. Усі маленькі й великі справи там робляться разом: регулярно проводяться толоки, рішення ухвалюються лише після обговорення на східці. Як результат, на вулицях порядок, усі вони освітлені, а дороги відремонтовані. Селяни тримають досить багато корів (ще 200 – на фермі), завзято відвідують місцеву бібліотеку й займаються художньою самодіяльністю. А допомагає їм у всіх нагальних справах підприємство «Райз-Максимко» (південне управління агрохолдингу «УкрЛендФармінг»), за що й було удостоєне нагороди «Соціально відповідальний інвестор».

Захід Село Року 2016 привітала заступник міністра аграрної політики й продовольства України Олена Ковальова. А після її промови, коли інтрига досягла апогею, нарешті був оголошений переможець голосування на сайті SilskiyRevizor.com. Володарем 100 тисяч гривень на розвиток сільської інфраструктури стало село Денихівка Київської області! Чи буде далі? Так! За інспекцією сіл 2017 року слідкуйте на сторінках «Рідного села» і офіційного сайту «Сільського ревізора». Якщо вашому селу теж є чим пишатися, телефонуйте до редакції або заповнюйте заявку на сайті.

Ніка СЕРЬОГІНА

21.02.2017

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.