Долар, гривня й посівна. Чи порятує нацвалюту сільське господарство?

korobkova olena NABU.jpg

НБУ не поспішає стабілізувати курс нацвалюти. І вартість долара нині коливається в межах 27,5-30 грн/$. Гривня невпинно падає. Які причини стрімкого здешевлення нацвалюти та як це позначиться на діяльності агробізнесу, розповідає виконавчий директор НАБУ Олена Коробкова:

AgroPolit.com: Коли почав падати курс гривні?
Олена Коробкова: Основні курсові коливання відбулися в перші робочі дні після завершення основних новорічних свят. Найбільший стрибок відбувся з 11 по 13 січня – більш як на одну гривню – до 29 гривень за готівковий долар. Проте вже зараз ми спостерігаємо плавну стабілізацію національної валюти. Олії у вогонь підлили рекордні бюджетні розрахунки… ця сума становить близько 140 млрд грн, що у 2,2 разу перевищує середньомісячний обсяг за 11 попередніх місяців 2016 року

AgroPolit.com: Які причини падіння національної валюти?
Олена Коробкова: Через тривалі вихідні дні банки і міжбанківський валютний ринок не працювали, відтак імпортери не могли купувати валюту, а експортери не заводили валютну виручку в країні. Це призвело до накопичення готівкової гривні. Коли ринок почав працювати, попит на валюту перевищував пропозицію, яка була на той момент. Олії у вогонь підлили рекордні бюджетні розрахунки, які були здійснені державою наприкінці року. За нашими підрахунками, ця сума становить близько 140 млрд грн, що у 2,2 разу перевищує середньомісячний обсяг за 11 попередніх місяців 2016 року. В результаті цього на валютний ринок потрапило багато гривні, надлишки якої були конвертовані в долар. Звісно, це також негативно вплинуло на курс гривні.Ситуація на валютному ринку початку 2017 року доволі схожа на ту, що відбувалася з гривнею на початку 2016 року.

AgroPolit.com: Ваш прогноз щодо подальшої ситуації з курсом?
Олена Коробкова: Як ми бачимо, з початку цього тижня курс долара почав плавно знижуватися. За два дні гривня на готівковому ринку укріпилася щонайменше на 50 копійок. Імовірно, це стало результатом валютних інтервенцій Національного банку, який загалом продав валюти на 38,7 млн доларів, що дозволило збалансувати ситуацію. Ситуація на валютному ринку початку 2017 року доволі схожа на ту, що відбувалася з гривнею на початку 2016 року. Тоді також січень ознаменувався доволі стрімкою девальвацією гривні, проте вже в лютому ситуація стабілізувалася. А починаючи з кінця березня гривня поступово почала зростати. Цілком імовірно, що цього року ми спостерігатимемо ту ж картину.

AgroPolit.com: Оцініть дії НБУ щодо врегулювання курсових коливань.
Олена Коробкова: Національний банк зреагував доволі оперативно та вчасно втрутився в ситуацію, не допустивши значного здешевлення гривні. Крім того, своїми діями регулятор показав усім учасникам ринку, що він тримає ситуацію під контролем і в нього достатньо резервів для оперативного згладжування перекосів на валютному ринку.Будуть дорожчати паливо та вартість насіння і мінеральних добрив, які завозяться з-за кордону

AgroPolit.com: Як девальвація гривні може вплинути на АПК?
Олена Коробкова: Традиційно у січні валютна виручка, котра надходить від аграріїв, падає на 30% у порівнянні з листопадом і груднем. Думаю, що курс долара, безперечно, вплине на вартість посівної компанії, якщо дорожчатиме паливо та вартість насіння і мінеральних добрив, які завозяться з-за кордону. Вони будуть дорожчати так само, як решта імпортних товарів.АПК, безумовно, відіграє надзвичайно важливу роль у стабілізації національної валюти.

AgroPolit.com: Чи означає це, що більше аграрних компаній будуть виходити на експорт, щоб отримати валютну виручку? Чи може АПК зіграти роль у стабілізації національної валюти?
Олена Коробкова: Згідно із статистикою Міністерства АПК, кожний четвертий долар, який заходив в Україну впродовж 2016 року, – генерували аграрії. То ж АПК, безумовно, відіграє надзвичайно важливу роль у стабілізації національної валюти.

AgroPolit.com: Що має зробити держава для швидкої стабілізації гривні?
Олена Коробкова: Виконувати раніше визначені та затверджені Президентом реформи. Це єдиний шлях, який дозволить Україні вийти з кризового піке і відновити економічний ріст. Іншого шляху нема. Як ми бачимо, зволікання зі впровадженням реформ тільки погіршує ситуацію і сприяє неконтрольованому зростанню державного боргу.

AgroPolit.com: Чи може НБУ врегулювати питання курсу? Як?
Олена Коробкова: Виходячи з валютних інтервенцій, НБУ, як регулятор, постійно намагається згладжувати і контролювати ситуацію. Проте всім нам нарешті необхідно звикнути, що в Україні ринковий, а не фіксований курс. Тож його коливання – це постійне явище, оскільки національна валюта є барометром стану економіки країни.

AgroPolit.com: Як на курсі може позначитися конфлікт НБУ й Олега Бахматюка щодо визнання його банків «Фінансова ініціатива» та «ВіЕйБі банк» неплатоспроможними?
Олена Коробкова: На даний момент, думаю, що ніяк. Оскільки судова тяганина продовжується, скільки вона триватиме і яким буде її кінцевий результат – ніхто не знає.

AgroPolit.com