Управа на рейдерів є - поради правника

preview.jpg

Туди, де все чисто, злочинцівтручаються в останнючергу

Розмах рейдерства нині недарма порівнюють із 1990-ми. Воно охопило всі рівні бізнесу. Приміром, одного дня нам телефонує фермер з Одещини, якого побили, аби він відмовився від свого майна, а наступного ми дізнаємося про захват офісу великої фірми. Рейдери діють жорстко. А правоохоронці, як показує життя, не поспішають втручатися. Іноді вони самі й виступають у ролі рейдерів. Попри все, хочеться вірити, що ми живемо в правовій країні, і тому за порадами – як убезпечити себе відзахоплень – звернулися до правника.

Олександр Поліводський – адвокат, партнер правничої фірми «Софія», що консультує фермерські господарства.

– Проведіть внутрішній аудит на предмет рейдерських ризиків,– радить фахівець. – Щоб з’ясувати, чи нема їх у документах, що стосуються оформлення прав на землю, і документах, що підтверджують право на техніку, урожай та інше майно. Наприклад, для перевезення зерна потрібні договори, накладні. Дуже часто фермери цим нехтують, а зловмисники тим користуються.

– Чи може виконати антирейдерський аудит головний бухгалтер підприємства?

– Ясна річ, фахівців із рейдерських справ як таких не існує. Слід залучати консультантів, економістів і бухгалтерів або юридичну фірму. Такі фахівці виявляють прогалини, які зловмисники використовують в атаках. Вони вишукують у першу чергу ті господарства, де неналежним чином оформлені або взагалі відсутні договори оренди землі. Саме такі господарства потерпають від нападів найчастіше. Хтось працював на полі весь рік, сіяв, орав. А коли настає час збирати врожай, їм кажуть: «Це не ваш урожай». Звісно, фермер викликає поліцію, яка й просить пред’явити докази, що я земля справді перебуває в користуванні фермерського господарства. Якщо пред’явити немає чого, наприклад, договори з пайовиками укладені, але не пройшли державну реєстрацію, то правоохоронці безсилі.

Треба мати план дій на випадок, якщо напад таки станеться, заздалегідь підготувати заяву до правоохоронців, набір документів щодо правомірності землекористування.

– Але ж у нас багато господарств, які обробляють небагато землі – від 500 до 2000 гектарів. Для них такий аудит може бути затратним.

– У невеликих господарств ризики менші, то й затрати на аудит та юридичні послуги будуть меншими.

– Чи можна добитися правди в суді?

– Основні зачіпки рейдерів – право на землекористування та право на врожай. Якщо документів на землю немає, а в бухгалтерії не відображено операції з посівів, обробітку землі, довести витрати, а отже,і право на збирання врожаю і збитки внаслідок крадіжки буде неможливо. Якщо по бухгалтерії оборот господарства лише 100 гривень, виникає запитання, як же в такого фермера могли вкрасти врожаю на 100 тисяч гривень. Звичайно, такі прогалини й використовують злочинці. Навіть якщо рішення суду буде на користь фермера, довести суму збитків буде неможливо. Особливо якщо рейдери швидко зберуть, вивезуть і продадуть урожай.

– Далеко не всі фермери, які зазнають нападів, погоджуються розповісти про свою діяльність, подробиці рейдерських нападів.

– Бо їх тут же можуть звинуватити в несплаті податків. Ще й буває,що, за документами, їхнього майна просто не існує. Якщо фермер заявить, що в нього вкрали 100 тонн пшениці, а по бухгалтерії цього збіжжя просто не існує, то на суді рейдери наполягатимуть, що зерна просто не існує.
Навіть добросовісний уддя без доказів із боку фермера нічим йому не допоможе. Право на врожай не буде доведено.

– Фермери нарікають, що місцева влада та правоохоронці – СБУ, прокуратура, поліція – нерідко працюють в інтересах рейдерів. Наприклад, фермери на Дніпропетровщині розповідали, що саме від них отримували пропозиції продати господарство за низькою ціною. Як можна довести таку «діяльність»?

– Такі дії є незаконними. Але фермерам слід знову зауважити: зловмисники приходять саме туди, де бачать огріхи, порушення законодавства, порушення екологічних нормативів, застосування заборонених хімікатів тощо. І саме там вимагають «винагороду». Якщо фермер відмовляється платити, його можуть оштрафувати на законних підставах або взагалі закрити виробництво. Фермерам треба перевіряти себе на рахунок отаких зачіпок, у тому числі для правоохоронних органів. Якщо у вас все законно, визнатимете напевно, що їхні погрози –пустопорожні. Про всі такі вимагання повідомляйте в службу внутрішньої безпеки поліції, СБУ, антикорупційні органи. Вони повинні реагувати, робити оперативні розслідування. За це – кримінальна відповідальність.

– Адвокати в малих містечках часто неспроможні надати якісну консультацію або ж бояться вступати в протистояння з місцевими правоохоронцями…

– Тоді треба звертатися до обласних юристів, столичних. Наша правнича фірма надає консультації телефоном. Для тих, хто готовий укласти договір, ми пропонуємо повну консультаційну підтримку. В окремих випадках наш адвокат може виїхати на місце конфлікту.

– Правоохоронні органи тепер якось реагують на розголос фактів рейдерських нападів у газетах, на телебаченні?

– Так, реагують. Це дієвий засіб виявлення злочинців. Рейдери бояться широкого розголосу. Наші клієнти, які зазнавали ападів, одразу оприлюднювали такі факти в інтернеті, газетах, на радіо.

Сергій ГРОМОВИЙ