Фахівці Інституту педіатрії, акушерства та гінекології беруться за порятунок найскладніших пацієнток

baby-shop24.ru_.jpg

Якщо колись жінкам із вадами серця, нирок, варикозом, цукровим діабетом, онкологією заборонялося навіть думати про вагітність, то з появою кесаревого розтину бажання бути матір’ю стало здійсненним. А тепер медики фахово просунулися ще далі – під час кесаревого розтину вони оперують матусям і серце, і пухлини, і варикоз. Прооперувати з перших хвилин життя можуть і немовля.

Про нові технології збереження здоров’я й життя матері та дитини ми розмовляли з директором Державної установи «Інститут педіатрії, акушерства і гінекології» Національної Академії медичних наук України, академіком Юрієм Антипкіним.

– Жителі яких регіонів і з якими ускладненнями можуть звертатися до вашого інституту?

– До нас направляють обласні лікарні. Як вагітних, так і дітей до 18 років. Буває, що пацієнти звертаються з власної ініціативи. Один з останніх випадків саме такий. Жінка із села Рівненської області прочитала в газеті про наш інститут, знайшла в інтернеті телефон відділення хірургії й подзвонила до завідувача. Уже через тиждень привезла до нас на обстеження дитину. У дівчинки була вроджена вада стравоходу, яка трапляється один раз на 100 тисяч дітей. Через рідкісний випадок їй ніде не могли встановити правильний діагноз. Дитині було 5 років. Протягом усього цього часу вона не могла нормально їсти. Щодо вагітних, то допомагаємо народити дитинку жінкам із серцево-судинними захворюваннями, з однією ниркою, діабетикам. Останніх два роки співпрацюємо з інститутом Амосова. Наша бригада лікарів доставляє туди вагітну пацієнтку з хворобою серця. Там їй проводять кесарів розтин. Наші спеціалісти займаються дитинкою, а кардіохірурги оперують серце породіллі. Спільно відразу рятуємо два життя. Здійснили вже понад 10 таких операцій.

– Які ще операції нині роблять жінкам водночас із кесаревим розтином?

– Вилучення пухлини матки, жовчного міхура, на судинах ніг при варикозі. Організм переносить менше навантаження, одна операція замість двох дешевша. Зазвичай такі втручання ми плануємо заздалегідь, але інколи буває так, що це не спланована наперед комплексна допомога пацієнтці, а питання життя і смерті. Нещодавно в породіллі, яка народжувала у нас в інституті, під час пологів відкрилася виразка. Стався великий внутрішній крововилив. Завдяки тому, що наші лікарі мають досвід у такій хірургії, врятували й дитину, і жінку.

– Наскільки ви йдете в ногу з колегами із інших країн?

– Є операції, які ми зробили першими не тільки в Україні, а навіть у світі. Наприклад, немовлят оперуємо з перших хвилин життя. В Україні щорічно народжується приблизно 20 тисяч дітей із вродженими вадами. Тому маємо відділення медицини плода. Дитинка ще в утробі, а ми її розглядаємо вже як пацієнта. Відхилення виявляємо під час діагностики, коли плід завбільшки з один сантиметр. Є випадки, коли кесарів розтин робимо на 3-4 тижні раніше звичайного, щоб урятувати дитину, й одразу оперуємо. Між народженням та операцією минає не більше 10-15 хвилин. Це час на перевезення дитини з пологової зали в операційну в спеціальному термокювезі, який підтримує температуру.

Дорогою лікарі вже визначають тиск, показники крові, стежать за роботою мозку. По суті, кожна така операція унікальна. Наприкінці минулого року в Україну приїжджала група медиків з Ізраїлю. До списку клінік, які міністерство пропонувало для ознайомлення, був внесений наш інститут.
Замість запланованої години пробули в нас три. Сказали, що їм немає чого нас навчати. Навіть переписали для себе запис операції новонароджених, яку проводили наші хірурги.

Невдовзі оперуватимемо дитину всередині лона матері. Це називається фетальна хірургія. Наприклад, два плоди, а плацента одна. Треба її розділити й кожен плід помістити в свою плаценту. Якщо цього не зробити, одна дитина загине, або й обидві. Обладнання для внутрішньоутробної хірургії є. Зараз наші спеціалісти переймають досвід фетальної хірургії в американських колег. Співпрацюємо також із колегами з Великобританії, Німеччини, Швейцарії, Франції, Японії. Спільно з колегами зі Швеції розробили програму для підлітків з профілактики абортів. Із польськими лікарями починаємо проект профілактики й лікування гінекологічних хвороб дівчаток-підлітків. Спільно з іспанськими колегами ми перші в Україні відкрили Центр медикаментозної алергії.

– На які недуги зараз найчастіше хворіють діти?

– Особлива увага сьогодні має бути до дітей шкільного віку. Випадки раптової смерті учнів на уроках фізкультури свідчать, що здоров’я школярів погіршується. Насамперед через хвороби органів травлення, дихання, серцево-судинної системи. Серед гострих проблем також хронічні хвороби печінки, алергія, порушення репродуктивної функції в дівчаток. У старшокласників прогресують так звані хвороби цивілізації. Чинниками ожиріння, артеріальної гіпертензії стають багатогодинне перебування дітей за комп’ютером, незбалансоване харчування.

Важливо, щоб діти, які мають розлади серцево-судинної системи, не випадали з поля зору, коли вони переходять від педіатра до терапевта. Якщо ними в подальшому не займатися, то в молодому працездатному віці це будуть хронічно хворі люди. Окрім того, у нас на сьогодні вже нараховується майже 160 тисяч дітей-інвалідів. Половина з них мають важку форму захворювання. Вроджені вади розвитку, хвороби нервової системи, розлади психіки і поведінки. Щоб надати їм повноцінну медико-соціальну допомогу, потрібні державні програми.
Тепер у нас з’явилася ще одна особлива категорія дітей, за якою ми спостерігаємо, – переселенці та потерпілі під час військовий дій на сході.

– Що наразі вкрай необхідно зробити для поліпшення здоров’я дітей?

– Навчати батьків. Вони мають попереджувати хвороби, а якщо дитина захворіла, то вміти надати їй першу допомогу до приходу лікаря. В окремих районах різних областей, де розпочали таке навчання, зменшилася дитяча захворюваність і смертність. Однак на сьогодні ця стратегія ще не затверджена для широкого впровадження в усіх регіонах країни.

Мирослава МИГИДЮК