Перемир’я на паях

latifundist.com_.jpeg_.jpg

Ця історія тягнеться понад чотири місяці й нарешті, сподіваємося, близька до розв’язки. «Агрохолдинг 2012» нардепа-мільярдера Олександра Гереги, який узявся 2015 року на Хмельниччині переманювати пайщиків, відступився. Як стверджують місцеві аграрії, компанія не планує припиняти діяльність на території області, але почне розривати договори із селянами, які визнані судом спірними. Натомість представники компанії викуповуватимуть корпоративні права в місцевих фермерів (тобто використовуватимуть орендовані землі на правах суборенди або самі намагатимуться придбати фермерські господарства).

Хмельницькі фермери забили на сполох у грудні минулого року: представники Гереги пропонували селянам передати їхні паї в оренду агрохолдингу за ціною вдвічі вищою, ніж вони мали від місцевих фермерів. Обіцяна орендна плата мала бути не менше 10% від нормативної грошової оцінки, а точніше 1,3 т зерна з гектара.
Землевласники погоджувалися, не зважаючи на те, що в багатьох випадках договори зі старими орендарями були дійсними ще на кілька років. За сам факт перепідписання договору сплачували 5 тис. грн.
«Перекупники» паїв роздавали буклети, в яких обіцяли грошову допомогу учасникам АТО, кошти на народження дитини, перше вересня та для проведення похорону. Місцеві ж фермери таких вигідних умов запропонувати не могли. Отже й існування фермерських господарств, в яких «з-під носа» забрали орендовані паї, опинилося під загрозою.

4 грудня майже 3,5 тисячі аграріїв зібралися на центральній площі Хмельницького, щоб оголосити протест. На «аграрний майдан» привезли десятки одиниць техніки. Заступник голови Асоціації аграріїв Хмельниччини Катерина Огреба, одна з організаторів мітингу, тоді зауважила, що «Агрохолдинг 2012» ще не приступав до обробки тих земель, які йому належать, тому невідомо, з яких джерел проводитимуться виплати.

Представники компанії «Агрохолдинг 2012» на мітингу намагалися переконати людей, що виступають за здорову конкуренцію, й обґрунтувати свій розмір орендної плати за паї, звинувативши фермерів у грі на користь компаній-монополістів. Тим часом у деяких селах їхні представники продовжували агітувати за перепідписання договорів оренди паїв, пропонуючи за підпис уже 10 тис. гривень.

Директор Галицького земельного агентства Ігор Зварич пояснив, що спроби переманити пайовиків пов’язані з дешевизною такої схеми. Бо віддати 400 доларів за оренду паю на 3 га землі – значно дешевше, ніж викупити господарство у фермера, бо тоді відступні за правами оренди сягатимуть 300-700 доларів за 1 га.

Асоціація фермерів і землевласників України направила своїх юристів у райони, щоб розібратися в ситуації та розробити план дій із захисту фермерських господарств. Самі ж фермери звернулися до органів влади й пообіцяли перекрити дорогу.

У січні обласна влада та народні депутати дали компанії «Агрохолдинг 2012» три тижні, щоб скасувати укладені договори оренди паїв. На той час холдинг уже орендував 400 тис. га земель у різних фермерських господарствах. У лютому суд визнав подвійну реєстрацію паїв скандального агрохолдингу незаконною. Наприкінці березня стало відомо, що представники холдингу визнали помилковість своїх дій і тепер планують викуповувати корпоративні права в місцевих фермерських господарств. Чи зміниться від того життя звичайних пайовиків – і досі велике питання.

За інформацією Kurkul.com

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.