Час одноосібників спливає? Верховна Рада ухвалила закон, який дозволяє трансформувати одноосібне селянське господарство в фермерське

presslife.ru_.jpg

Як для сьогоднішнього світу українське сільське господарство має досить специфічну структуру. У ній одноосібні селянські господарства займають величезний сектор економіки. Вони виробляють 56% від усієї сільськогосподарської продукції, молока – 75%, а якщо взяти картоплю – то й усі 95%. Кількість селян-одноосібників становить 10 мільйонів. При цьому вони не зобов’язані реєструватися та фактично не мають соціальних гарантій – їм ніхто не виплачує лікарняних, вони не можу заробити пристойної пенсії тощо.

У суспільстві давно існує думка, що настав час перевести одноосібне селянське господарство в іншу категорію – фермерське сімейне господарство, і разом із тим надати йому офіційний статус сільськогосподарського виробника. Саме така можливість закладена в новому законі.

Який зиск від того одноосібнику? Насамперед він офіційно зможе продавати свою продукцію – укладати договори з магазинами й іншими торговельними мережами, чого зараз позбавлений. Друге: він матиме офіційне місце роботи й повноцінний соціальний захист. Третє: він зможе розраховувати на участь у державних програмах підтримки аграрної галузі. Таким чином автори законопроекту сподіваються вивести з тіні значну частину аграрного сектору.

Ухвалений законопроект максимально спрощує процедуру реєстрації нового статусу господарства, ведення ним звітності, сплати податків. При цьому дається вибір: одноосібне господарство реєструється або як юридична особа, або як фізична особа-підприємець.

– До останнього часу, згідно з українським законодавством, фізична особа-підприємець могла займатися чим завгодно, але тільки не сільським господарством. Тепер їй це дозволяється, – пояснює президент Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України і один із авторів законопроекту Роман Корінець. – Раніше працювати в аграрному секторі мала право тільки юридична особа, тобто фермерське господарство. А реєструвати його, вести звітність та сплачувати податки – справа не з простих. Зареєструватися як фізична особа-підприємець можна буде навіть у сільраді. Та й реєстрація юридичної особи, тобто фермерського господарства, теж суттєво спрощується.

За нового статусу для всіх членів родини їхнє господарство може стати офіційним місцем роботи. Щоправда, відтепер трудового стажу, щоб отримувати в майбутньому повноцінну пенсію, недостатньо. Треба робити добровільні внески до Пенсійного фонду.

Звісно, сподіватися, що завтра українські одноосібники масово побіжать реєструватися, не варто. Наші люди звикли чекати від держави якоїсь каверзи. І оскільки закон цей розглядався кілька років (а в нас увалюють швидко тільки ті закони, які кимось пролобійовані), навколо нього встигли виникнути чутки. Мовляв, держава таким чином хоче порахувати селян, а потім змусити їх сплачувати непомірні податки. Такої думки, приміром, дотримується й одноосібниця Тетяна Дубич із села Бабин на Рівненщині. Сім’я має чимале господарство: корови, свині, сад, город. Фактично з цього й живе. Продають, звісно, «з-під поли». Про закон щось чула, але, каже, що реєструватися офіційно, поки не змусять, не збирається.

– Цей закон має спростити життя селянам, – пояснює Роман Корінець. – Ні, примушувати нікого не будуть. Кожен прийматиме рішення добровільно. Та, думаю, чимало активних селян цією можливістю обов’язково скористаються.

Інна ПЛЮТА

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.