Обіг земель. На кону – мільйон гектарів

фото грунту

Уряд збирається продати 1 млн га земель. Про це повідомив прем’єр Арсеній Яценюк під час телепрограми «10 хвилин із прем’єр-міністром». Ідеться про десяту частину всіх сільгоспземель, які є в управлінні держави. Та майже скрізь, за словами пана Яценюка, їхнє використання перебуває в тіньовому та корумпованому обороті. І тільки продаж може покласти цьому край.
На думку голови Фонду держмайна України Ігоря Білоуса, готуючись до земельних торгів, потрібно поцікавитися тим, що є взагалі у власності держави, та простежити, як це добро сьогодні використовується.
– Поцікавтеся, чим володіє, наприклад, Національна аграрна академія наук. Там сотні тисяч гектарів, – каже Ігор Білоус. – До речі, НААН Україна за останні шість років нам жодного об’єкта не передала. У них разом із Національною академією наук України (НАНУ) – 461 об’єкт, однак загальна кількість цих земель не відома. Якби знати – можна було б помножити цю кількість хоча б на вартість тонни вирощеного збіжжя або на вартість землі (від 100 до 500 доларів за 1 га, плюс орендна плата). Тоді ми б зрозуміли, скільки втрачає держава.
Загалом же, за словами голови ФДМУ, цього року на продаж готують 26 агарних підприємств. Об’єкти, які мають сільськогосподарські землі, приватизують таким чином: землі віддають на розпаювання працівникам підприємства, а об’єкт – на конкурс.
Звернути увагу на ефективне використання земель закликає і директор одного з найбільших міжнародних інвесторів країни – Світового банку в Україні – Чімяо Фан.
– Потрібно, щоб держава знала, скільки їй належить землі, хто її використовує, скільки на ній заробляють. Якщо держава захоче залишити собі якусь частину цих земель, то має бути для цього причина, наприклад, наукові дослідження, – роз’яснює свою позицію Чімяо Фан. – Потім треба визначитися, на якій площі їх проводити: 500 тис. га чи кілька мільйонів.
Тож державі потрібно розібратися для початку зі своїм земельним майном, а тоді вже продавати. Доведеться наводити лад і з землями агарної науки та освіти, адже консервувати наявні проблеми теж не можна. Вочевидь, потрібно шукати і для них правильний варіант: розпаювання, офіційна оренда чи ще щось.
Часу на розгойдування мало. Інакше приватизація цих земель може спричинити розчарування та навіть соціальні збурення серед місцевого населення.
Ірина НАТАЛЕНКО

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.