Вишиває вчитель гетьманів

wczytel_1

Уродженець Кіровоградщини, колишній учитель зарубіжної літератури Віталій Дубенчук із села Стецева Снятинського району на Івано-Франківщині вишив унікальну серію портретів українських діячів – гетьманів, поетів, письменників, князів, науковців.

– Я не вишиваю, а малюю, якщо так можна сказати, голкою, – каже про своє захоплення Віталій Петрович. – Кожен стібок, неначе мазок пензля. Мабуть, тому й відрізняються мої історичні портрети від тих, які люди звикли бачити, що роблю їх не за чиїмось схемами, а створюю сам.

Вважається, що вишивання – не чоловіча справа. Та пан Віталій іншої думки.

– Вишивання – то мистецтво, – мовить він. – Якщо я багато років створюю портрети пензлем і фарбами, то хіба не можу зробити це голкою й ниткою? А щодо вишивання рушників, скатертин, серветок, так я призвичаївся до цього ще в дитинстві. У рідному селі Захарівка цій кропіткій справі мене вчила моя світлої пам’яті бабуся Марфа Наскрипняк. Ото вже майстриня була! Усе, на що подивилася, могла на полотні зобразити. І які там схеми! Душа, талант, художнє бачення – ось і вся таємниця.

Уперше малий Віталик вишив серветку. А коли 24 роки тому приїхав з дружиною з Кіровоградщини на Івано-Франківщину, був вражений багатством технік, вибухом барв на полотні. Проте чоловіка завжди цікавили портрети. Каже, що коли вишиває обличчя людини, ніби бере участь у якійсь незбагненній таїні відтворення. Передати характер допомагають очі. Тому їм – сумним, проникливим, усміхненим чи задумливим – найбільша увага.

Кілька років тому вчитель почав вишивати визначних історичних діячів України.

– Хто ми і що ми без історії? – розмірковує майстер. – Хтось пише книги, хтось вивчає минувшину на високому науковому рівні, хтось її навіть зневажає. А я просто малюю нитками.

До вибору персонажу чоловік підходить скрупульозно. Багато читає, роздумує, відшукує в книгах кілька портретів, щоб визначитися, який саме найбільше відповідає особистості. Звертає увагу на деталі одягу. Ретельно підбирає візерунок для обрамлення, аби він також відповідав епосі. На портретах робить написи, для яких вигадав авторський стиль. Вишиває герби, клейноди, які мають стосунок до історичної особи.

На вишивання одного портрета вчителю потрібно 5-6 місяців та понад сотні кольорів та відтінків ниток. Свої роботи Віталій Дубенчук у жодному разі не продає. Проте організовує виставки і, якщо хтось захоче спробувати свої сили з голкою у руках, у пораді не відмовить.

Мирослава ГРИНІВЕЦЬКА

Фото авторки

 

wczytel_2
wczytel_3

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.