КОРОЛЕВА ДИТЯЧОГО СЛОВА

SpNu2k_zWiI2.jpeg

Перший у світі пам’ятник народній вчительці і дитячій поетесі Марійці Підгірянці (Марії Ленерт-Домбровській) встановили у селі Білі Ослави Надвірнянського району на Івано-Франківщині, де вона народилася. На його спорудження не витрачено жодної бюджетної гривні, тільки людські пожертви.

«Наймиліше мені в світі місце, де родився.

Там я зріс, пізнав там Бога, в школі там учився».

Так писала Марійка Підгірянка. Для неї, уродженої Марії Ленерт, доньки лісничого, онучки греко-католицького священика, таким місцем були Білі Ослави. Сьогодні на центральній вулиці, яка носить ім’я поетеси, знаходиться її музей. А тепер перед музеєм постав пам’ятник. Це робота відомого прикарпатського скульптора Володимира Довбенюка.

До людей повернута фігура Марійки Підгірянки, яка в одній руці тримає читанку, а в іншій – гілочки калини, і слова з вірша: «Для Вкраїни вірно жиймо, їй віддаймо труди».

У відкритті пам’ятника взяли участь не лише місцеві люди, а й гості з різних районів та сусідніх областей. Бо заклик про збір коштів на його спорудження підтримало дуже багато людей, насамперед освітяни і працівники культури. Хоча ще чверть віку тому її ім’я не було надто знаним.

Українська поетеса Марійка Підгірянка народилася 29 березня 1881 року в селі Білі Ослави, померла 20 травня 1963 року, похована на Личаківському кладовищі у Львові. Вчителювала на Косівщині, Тлумаччині (це Івано-Франківщина), на Закарпатті і Львівщині. Писала для дітей і про дітей. В радянські часи її книги не видавалися, вони побачили світ лише за роки незалежності України.

– Марійка Підгірянка жила в різних державах – цісарській Австрії, в Польщі, на Закарпатті в Чехії, в радянській Україні, але не загубила ім’я та імідж жінки-матері і патріотки, – зазначила депутат обласної ради, педагог за фахом Зінаїда Болюк.

Любила Україну і українське. Була вчителькою від Бога, дитячою поетесою, матір’ю чотирьох дітей, громадською діячкою, просвітянкою, членкинею “Союзу українок”. 40 років віддала вчительській справі, і її вважала для себе основною. А почала писати вірші для дітей, бо в навчальній програмі бракувало саме того, що вчило любити свій край, родину, природу.

Пам’ятник народній вчительці і дитячій поетесі споруджено виключно за кошти людей. Ініціатива належала громадській організації «Рідне наше село» з Білих Ослав. Ми на сторінках нашого часопису «Рідне село» розповідали про Михайла Шкрумелюка, Тамару Лейбюк, Валентину Щербюк, які об’єднали громаду. Вони розпочали випуск своєї газети, а ще одним проектом стало встановлення пам’ятника землячці.

– Ми виконали свій обов’язок земляків перед нашою Марійкою Підгірянкою, і вона прийшла у наше село назавжди, – сказала уродженка Білих Ослав, заслужений журналіст України Тамара Лейбюк.

А голова обласної організації Національної спілки письменників України Євген Баран високо оцінив ініціативу громади:

– Великі справи починаються з небайдужого серця маленької людини, велика культура починається з маленького села, яке свідоме свого духу, своїх традицій, яке плекає свою історію, любов до рідної землі, – сказав він.

У Білих Ославах вже є дві меморіальні дошки на честь Марійки Підгірянки, з 1995 року діє музей, який створив краєзнавець, лауреат обласної премії імені Марійки Підгірянки Василь Левицький. А відтепер є і пам’ятник. Готують клопотання про присвоєння імені поетеси місцевій школі в Білих Ославах. Її ім’я носить й Івано-Франківський обласний театр ляльок.

Урочисте відкриття пам’ятника у Білих Ославах стало кількагодинним дійством, де не лише згадували землячку-поетесу, «королеву дитячого слова», а й закликали усіх взяти за основу виховання дітей її поетичні слова «Хай світ знає, що ми України діти», «Ой не нам, та не нам в кайданах ходити», «Для Вкраїни вірно жиймо».

Галина ДОБОШ.

Івано-Франківська обл.

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.