У дубовій ступці смачніше

lyoshko.livejournal.com41.jpeg

За дубовими ступками карпатських майстрів приїжджають кухарі видатних осіб та десятки знаних українських та європейських рестораторів. Але такі вироби може купити будь-хто. Та й ціни цілком доступні: від 50 до 85 гривень.

– На ці ступки із товкачиками зараз великий попит, адже кожна господиня, яка хоче потішити свою родину смачненьким, воліє товкти мак, часник, прянощі, перець, грубу сіль, сухарі, цукор на пудру в таких «мисочках», – каже майстер з Косова Петро Семеняк, показуючи мені ступку.

Чоловік займається їхнім виготовленням 5 років і зазначає, що виробляти їх не так то й просто. Потрібно багато часу і доброго дерева – дуба. Деревина береться лише дуже доброї якості, яка сушилася протягом п’яти років. У ній не повинно бути наростів чи сучків, бо, за народними повір’ями, якщо в ступці сучок, в родині злагоди не буде.

Отже, вже висушений дуб ріжуть на круги, які майстер називає «пляцками», їх беруть на токарний станок та механічно виточують круглі ступки. Аби виточити одну, треба півтори години, ще 40 хвилин – на товкачик. За день Петро може зробити 10 штук. Згодом усі ступки і товкачики кидають у великий чан із лляною олією та варять години зо три. Виймають ступки за допомогою спеціальних палиць. Згодом вони кілька годин сохнуть. Ніхто їх навіть не обтирає, бо олія має увібратися в дубові пори.

До речі, олію Петро також сам виготовляє.

– Закуповую насіння льону, чавлю під металевим пресом, – із гордістю розповідає він. – Після цього ступки мають приємний запах. Ось понюхайте.

Дійсно, приємно. Навіть їсти захотілося. А ще ступку, проварену в олії, легко мити.

– У ступці усе давиться і розтирається не так, як, скажімо, в блендері чи часникодавилці. Ефірні олії виділяються повільніше і повніше, тому часник, мак, спеції, розтовчені тут, набагато смачніші, – переконує пан Петро. – А запах чути аж у сусідів. Купуйте!

Мирослава Гринівецька

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.