Більшість музеїв пахнуть сирістю, цей – медом і сімейним затишком

lyoshko.livejournal.com37.jpg

Учителі й музиканти, бондарі, землероби, шахтарі – загалом тут представлено 150 професій, опанованих ріднею Романа Фабрики за останні два сторіччя.

– Чесно кажучи, могло би бути і більше, але тоді б перелік не вміщувався у гарну позолочену рамку, – посміхається 73-річний житель Івано-Франківська Роман Фабрика. – Особисто я маю близько 30 спеціальностей: електрика, телемайстра ніколи не викликаємо. Працював шахтарем, авіа- та кіномеханіком, журналістом... А знаєте, скільки загальносімейного залізничного стажу? 300 років! Залізниця нас навчала, одягала, годувала. Навіть зараз пам’ятаю смак хліба, який видавали за картками.

Своє дітище автор побачив уві сні. «О третій годині ночі, в цей час я і народився», – уточнює. І це не єдина символічна деталь, пов’язана з музеєм. Наприклад, його було незаплановано освячено на сторіччя матері пана Романа, 13 вересня 2005 року (вона не дожила до цієї дати шість років). Девіз закладу – «Від плуга до комп’ютера». Обидва є серед експонатів. А ще – каски, посуд, рахівниця, опудала, близько сотні фотоапаратів… Є навіть лічильна машина і гральні карти. Виходить, що у родині були ворожки? Годинників – зо три десятки, бо батько був годинникарем. Але найбільше чоловік цінує звичайну шахтарську каску. «Це пам’ять про молодість. Коли мене не прийняли на роботу журналістом через нестачу досвіду, довелось їхати працювати у Заполяр’я. У трудовій книжці так і записано: «Селище Північне, шахта №7».

Щось чоловік купував, інше приносили знайомі, але більшість речей – власні. Всіх експонатів можна торкатися: суворих бабусь-наглядачок, як у класичних музеях, тут немає.

– Молодь часто каже, що їм зайвий мотлох ні до чого, і прагне позбутися старих речей, – засуджує таку легковажність Роман Фабрика. – А я ніколи нічого не викидав, до того ж, завжди щось колекціонував: марки, значки, монети.

Господарство пана Романа – суцільне безвідхідне виробництво. Речі, що накопичилися за кілька століть, стали музеєм. Сім соток поруч із хатою не гуляють: є тут і пасіка, і навіть маленька сімейна церква. Залишилося скло після заміни вікон? Зробимо теплицю! Є нікому не потрібне кермо від «Жигулів»? Згодиться, щоб привести у рух колесо від підводи, що висить у музеї за стінкою. І нічого, що між ними прірва у 200 років.

Поки одна група відвідувачів роздивляється цікавинки, інша чекає своєї черги у галереї – приміщенні для виставок, яке побудував пан Роман разом із сином Робертом. Наприклад, зараз проходить фотовиставка «Кличуть у гори трембіти» (навряд чи треба пояснювати, хто автор). Крім того, галерея розповідає про чотири професії найближчих членів родини: жінки-вчителя, сина-лікаря, доньки-музиканта і голови сім’ї – журналіста. Коли маленькі онуки Віталік та Владик опанують якийсь фах, то і для їхніх особистостей знайдеться місце.

Наостанок власник цілої купи безцінних речей зізнається, що мріє про… металевий потяг. Подв.

А ви знали?

Серед перелічених професій багато незнайомих. Розшифруємо найцікавіші.

Ліцитатор – людина, що проводить аукціони. До її обов’язків входить детальне описання об’єкту, що виставлено на торги, та визначення переможця. Невід’ємний атрибут цієї професії – дерев’яний молоточок.

Бляхар – майстер із виготовлення різних бляшаних виробів (сталевий садовий інструмент, домашні інструменти тощо). Також міг паяти, варити, свердлити, правити вм’ятини, виготовляти металеві вузли різних механізмів.

Лимар – майстер, що робить кінську збрую. Міг займатися виготовленням шкіряних ременів, чемоданів, гаманців, робити оббивку екіпажів.

Такелажник – людина, що організує роботу будівельних механізмів (кранів, підйомників, домкратів, монорельсових візків тощо). Вона має не просто підняти та перенести якийсь вантаж, а продумати, як це зробити без ушкоджень, наприклад, перевезти піаніно, габаритний акваріум, дорогоцінне устаткування тощо.

Адреса музею родинних профксій: Івано-Франківськ, вул. Київська, 6-а, тел: 03423-3-11-94. Вхід вільний.

Наталія Федорова

 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.