Чому гине смородина?

smorodina_sklivka_sadovoda.ru_.jpg

25/06/2014

Стільки цвіту було на чорній смородині, стільки зав’язі, та буквально на очах стебла почати всихати, залишилося цілими по 2-3 на кущ...
Андрій Соковець, Запорізька обл.

Це досить часте явище на чорній смородині та аґрусі. І якщо ви пропустите цей факт «повз вуха», то наступного року вже не побачите жодного здорового стебла. Шкідники, що спричинили лихо, безжальні. Чому у множині? Та тому що їх може бути, щонайменше, два види.
Зрізайте, вирізайте до самої землі засохле стебло, а потім розріжте його уздовж і розкрийте. Що ви бачите? Правильно, проїдений по всій довжині стебла хід-коридор чорного кольору, в якому сидить личинка. Придивіться, як вона виглядає: якщо вона безнога з розширеною передньою частиною тіла, то це личинка смородинової вузькотілої златки; якщо ж личинка має грудні і черевні ноги, вона породжена смородиновою склівкою.
Шкода від обох однакова: засохлі пагони пізньої весни і на початку літа. Як відбувається ураження? Одразу після закінчення цвітіння смородини починається масовий літ прозорокрилих метеликів склівки, і самиці відкладають яйця на гілочки та під бруньки. Згодом з яйця виходить гусінь і вбуравлюється всередину пагона, виїдає його серцевину. Звісно, такий пагін гине.
Точно в ті самі строки (травень-початок червня) розвиваються зелені жуки златки, починають обгризати листя смородини, відкладають яйця в основному на черешки листя. Так само, як і в першому випадку, личинки вгризаються в пагін і виїдають середину, залишаючи за собою тільки екскременти.
Протистояти навалі можна, тільки якщо дуже уважно стежити за кущами смородини й аґрусу. Зважте обов’язково на те, що личинки перезимовують у пагонах. За найменшої підозри, щойно пагони починають в’янути, їх треба негайно вирізати до самої землі і спалювати. Таким чином ви не дасте можливості личинці перетворитися на дорослу особину і повторити ураження нових і нових рослин. Під час масового льоту метеликів і виходу жуків, тобто одразу після цвітіння, варто обприскати кущі настоями і відварами духмяних трав, які дезорієнтують комах (пижмо, полин, хвойний екстракт тощо), або інсектицидами.

Лариса Овчаренко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.