Як боротися проти ос

bytulka.jpg

25/06/2014

Аматори, які вирощують виноград, особливо ранні сорти, такі як Монарх, Софія, Зарніца, Фурор, Цица, Кармакод, неодноразово мали змогу переконатися, що подобається він не тільки їм, а й осам. А хімічні препарати застосовувати в цей час не можна. Як же з ними боротися?
З енциклопедії відомо, що оси шукають їжу в радіусі 200 м від свого житла. Боротьбу здавна люди вели механічним способом – знищували їхні гнізда. Виявити їх не складно, особливо рано-вранці або ввечері. Для роботи можна скористатися червоним світлом ліхтарика: ви комах бачитимете, а вони про це навіть не здогадаються, бо оси не бачать червоного світла.

Готовий хімічний засіб від ос розбризкують або розпорошують просто у гнізді. У багатьох країнах готові пастки для ос можна купити в господарчих магазинах. Вони бувають різних форм та конструкцій, але принцип їхньої дії однаковий (див. мал.). Усередину закладаємо речовину, яка приваблює шкідників. Це може бути цукровий сироп, компот, квас, мед тощо. З такої пастки вони вже не можуть вибратися і гинуть. До речі, з власних моїх вуликів жодна бджола туди не потрапила. Мабуть тому, що в липні-серпні бджоли посилено працюють на взятку.

Тож пропоную власноруч виготовити пастки для ос, тим паче, що не так і складно. Беремо порожню 1,5-2 літрову пластикову пляшку, зрізаємо її верхній конус. У нижній частині пляшки шилом робимо декілька отворів, щоб усередині не застоювалось повітря. Зверху – два отвори для дроту, за який підвішують пастку. Закріплюємо дріт. На дні в центрі вставляємо будь-який пластиковий чи залізний циліндр. Можна закріпити клеєм. На дно пастки наливаємо мильну воду – так, щоб рівень на 3-4 см не діставав до верху циліндра. Зрізаний верх пляшки вставляємо шийкою вниз. Таким чином, пастка готова. Тепер залишилося підвісити її на гілках виноградного куща, бажано поближче до грон.
Оса летить на запах приманки, куштує, а вибратись не в змозі. Пійманих шкідників необхідно періодично видаляти з пасток. Слід зазначити, що за допомогою такого засобу можна боротись з осами не тільки на винограднику, а й на інших культурах. Є ще інший спосіб. Досвідчені виноградарі повністю накривають кущі дрібною сіткою, яка одночасно служитиме захистом від птахів.

Можна використовувати і третій спосіб. На кожне гроно зробити чохол із капронових панчіх або іншого подібного матеріалу. Такий чохол повинен бути доволі просторим, щоб не стискав гроно, що наливається. Крім того, при дозріванні необхідно видалити листки навколо грон. Тоді ягоди краще провітрюються, що знижує ризик загнивання.

Вацлав Задранівський

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.