Як перехитрити клематис?

chum.bplaced.net_.jpg

28/05/2014

Уже багато років намагаюся виростити клематиси, але чомусь вони погано приживаються. Саджанці купую місцеві, до наших умов пристосовані. Два кущики прийнялися, але мають по 2-3 лозини і майже не цвітуть. Що я не так роблю?
Ірина Воронько, Чернігівська область

– Якщо є можливість, купуйте рослини в контейнерах. Вони легко переносять пересадку, добре приживаються. Висаджувати їх можна з ранньої весни до глибокої осені, – радить досвідчений колекціонер, власниця квіткового розплідника Світлана Іванченко.

За її словами, щойно викопаний пагінець чи молодий кущик треба саджати одразу. А на ринку продавці часто ще й обмивають коріння, щоб продемонструвати, яке воно якісне. В результаті, поки продадуть, воно пересихає і навряд чи зможе прийнятися. Особливо небезпечна пересадка для зовсім маленьких саджанців – одна-дві бруньки і три корінці. До 80 відсотків такої розсади гине. Найкраще купувати дворічні рослини – вони не тільки більш життєздатні, але й раніше зацвітуть. Повною мірою клематис розкривається у віці трьох-п’яти років. На одному місці може рости понад 20 років.

Ця рослина добре почувається лише на захищених від вітру й добре освітлених (не менше 5-6 годин на день) ділянках. В тіні вона нарощує велику масу зелені, а квіткові бруньки не закладає. Плануючи посадку, також врахуйте, що квітки завжди «дивляться» на південь.
Клематис потребує стаціонарних опор, наприклад, у вигляді арки. Якщо він прикрашатиме стіну будинку, його садять не ближче ніж за півметра від неї. Але обов’язково має бути якийсь навіс, який захищатиме рослину від дощової води, що падатиме з даху. Інакше влітку псуватимуться квітки, а восени кущ просто згниє. Крім того, біля стіни земля завжди суха і занадто нагрівається (бо ж саджаємо з південного боку!). А клематис дуже не любить, коли коріння перегрівається. Через це «низ» обов’язково чимось притіняють – можна посадити поруч якісь рослини з великим листям.

Не переносить клематис і близького сусідства ґрунтових вод – коріння у нього довге (близько метра) і може просто згнити. На таких ділянках рослину саджають на підвищенні – приміром, насипають невеликий пагорб, а на зиму ретельно укривають коріння.

Перед посадкою зверніть увагу на коріння. Воно повинне бути пісочного кольору, без потемнінь та плям, якщо такі є, то пошкоджені ділянки слід акуратно вирізати, а місце зрізу присипати попелом.
Яму копають не менше 60×60×60 см. На дні влаштовують дренаж (10-15 см). Лунки наповнюють хорошою родючою сумішшю. Можна додати біогумус, дві склянки деревного попелу, склянку комплексного гранульованого добрива. Якщо на ділянці суглинок, буде доречним присутність піску і торфу, але не старого, щоб не закислював ґрунт.
Відро підготовленої землі висипте на дно ями гіркою, на вершину поставте рослину, коріння обережно розправте по схилу. Після цього засипте яму так, щоб коренева шийка була заглиблена на 7-10 см у молодого пагінця і на 10-15 см у 2-3-річної рослини (це не менше ніж одна пара листя). Заглиблення кореневої шийки допомагає наростити додаткові корені та пагони.

Після посадки добре полийте, можна додати стимулятори росту. Потім слід поливати кожні 2-3 дня у спеку, і раз у 5-7 днів за помірної температури.
Вирощування клематисів починайте з невибагливих і сильних сортів. Це ті, які цвітуть синіми та фіолетовими (пурпуровими) квітками. Чим клематис світліший, тим вередливіший. Така ось примха природи. У наших умовах отримати фонтан ніжно-блакитних чи світло-рожевих квітів величиною з тарілку мало кому вдається. Нічого тут не поробиш.

Зробити кущ розкішним

Ті рослини, що прийнялися, але виглядають не надто привабливо, можна «покращити». По-перше, підживлювати. Можна добривом для квітучих рослин – у меншій концентрації, ніж вказано в інструкції, але частіше.

По-друге, треба посилити кореневу систему. Беремо визрілий пагін, у якого 4-5 міжвузлів вже стали коричневими, зелену частину обрізаємо. Викопуємо канавку з того боку, де більше тіні. Щоб прискорити процес, ножем шкрябаємо кору і обробляємо препаратом, що посилює коренеутворення. Після цього обгортаємо мохом, закопуємо лозу і поливаємо. Якщо ґрунт швидко пересихає, його можна чимось замульчувати.

Добрий полив влітку стимулюватиме утворення коренів до кінця літа, а навесні з’являться і нові пагони.

Інна Погорєлова

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.