Майстрів соломоплетіння нині важко відшукати: секрети ремесла передаються від батька до сина

12-4.jpg

27/11/2013

Так, ціна на якісно зроблений український капелюх коливається від 200 до 400 гривень, а вишукану картину з солом’яними квітами можна придбати не менш як за 100 гривень. Така висока вартість однак є цілком обґрунтованою, адже справа потребує багацько часу й терпіння.
У селі Комишня, що на Миргородщині, мені пощастило познайомитися з однією зі справжніх майстринь – Світланою Денисовою. Литовка за походженням, жінка понад 20 років прожила на співочій Полтавщині, уподобавши колоритні українські традиції. Викладач із 17-річним стажем, талановита художниця, турботлива мати й любляча бабуся, Світлана Василівна знаходить час і на улюблену справу – плетіння із соломи, якою займається близько 5 років.
Ані посібників, ані схем під рукою не було – як плести, дізнавалася від старих майстрів. Перші спроби були невдалими, капелюхи виходили негарними, та з роками прийшов досвід.
Починається виріб з жаття молодих колосків. Потім із дітьми й онукою майстриня сортує сировину та розрізає стебло на дві частини: вузьку і широку. З тоненької можна виплести дрібні деталі, оздоблення, а з ширшої (завдовжки 60-70 см) – власне капелюх.
Сьогодні для Світлани Василівни немає нічого неможливого. Її оселя поступово наповнюється крислатими українськими капелюхами, дідухами, кубанками, заквітчаними солом’яними оберегами, а ще гарненькими ляльками-україночками у віночках і маленькими янголами з білими пуховими крилами. Все це у серпні їде на Сорочинський ярмарок.
Одним із найостанніших досягнень майстрині є плетені картини. Важко повірити у те, що золотаві лілеї та троянди на темному оксамитовому тлі колись були звичайною житньою соломою. Вражають і великодні декоративні кошики, заквітчані по-святковому, в яких звили гніздечко пташки.
Окрім соломоплетіння, талановита жінка багато років захоплюється петриківським розписом і є керівником гуртка для дітей та юнацтва при сільській школі.
– Можна навчити техніці малювання і соломоплетіння, та неможливо силою змусити любити мистецтво, хіба що прищепити цю любов у дитячому віці, – каже Світлана Василівна.
Своє захоплення майстриня передала і онучці Валерії, яка теж любить малювати та із задоволенням допомагає бабусі плести і картини, і капелюхи.

Ольга Зінченко

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.