У кількох селах Рогатинського району на Івано-Франківщині випікають спеціальні весільні калачі

12-1.jpg

27/11/2013

А найсмачнішою вважається пуківська. Тому її замовляють на весілля не лише з Рогатина чи сусідніх сіл, а й інших районів.

– У нас «доля» особлива, – розповідає вчителька історії, завуч загальноосвітньої школи села Пуків Галина Вовчук. – Велика, прямокутна і з сиром всередині. Її вважають своєрідним талісманом молодих: якою вдасться «доля», так і житимуть молодята. Тож стараються ґаздині, щоб не підгоріла, не запалася, не була глевкою.
Небагато жінок мають право випікати цей весільний хліб.
– Тільки ті, хто має добру долю, у кого чоловік не пияк і діти чемні, не вдови, – продовжує Галина Вовчук. – Іншим не можна навіть підходити до борошна чи тіста.
А коли йдуть поратися разом, то кожна ґаздиня щось несе з дому: борошно, цукор, мед, сир. Таким чином вони бажають молодятам щастя.
Обряд випікання весільного короваю відтворює і фольклорний народний аматорський колектив Пукова. Пісні і примовляння, що записані від старших жінок, виконують на різних фестивалях.
– У четвер збираються жінки і з піснями замішують тісто, – розповідає керівник колективу Світлана Зварчук. – Місить тісто старостіна. Старосту і старостіну, які вестимуть молодих до шлюбу, обирають лише з поважних родин, які добре живуть.
Одна з жінок відповідає за піч. На жаль, хороших печей у Пукові залишилося не так багато. Був час, коли з дурного гонору їх порозбирали. Дрова мають бути грабові або букові, бо вони дають найкращий жар і найдовше тримають тепло.
Коли замішують тісто, співають одні пісні, коли закладають у піч – інші. А спочатку моляться.
– Є, приміром, спеціальна пісня, коли калач у піч закладаємо, – розповідає Світлана Зварчук. – Жінки ходять по колу, стукають коцюбою по підлозі і співають: «Ой, гуляли канонєри, а потому лєгри, насипали стовпу проса та й пихали три дни...».
У суботу після шлюбу «долю» розрізають на шматки. Кути короваю (їх називають рогами) дають молодим і дружкам, решту – всім гостям.
І я на такому весіллі в Рогатині була, «долю» куштувала. Підтверджую: смачно.

Галина ДОБОШ

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.