Вміння товаришувати — серед тварин випадок не поодинокий

7-1.jpg

27/11/2013

Пізньої осені минулого року до мене звернувся місцевий житель Олексій Верешко з проханням надати допомогу хворій корові, яка об’їлася зерна. Швидко були зібрані необхідні медикаменти, інструменти і «Жигулі» власника доставили мене до пацієнтки.

З’ясувалося, що кілька годин тому зять Олексія – Василь вигнав корову на прогулянку, а сам пішов по справах. Коли повернувся, то застав тварину за пожадливим поїданням зерна пшениці і ячмінної дерті, що зберігалися у бочках. Виїла корова стільки, наскільки розлогі роги дозволили їй зануритися у бочку. Діагноз – парез рубця.
Усі мої призначення господарі виконували чітко, та стан худобини залишався складним. Вона не піднімалась і продовжувала тяжко стогнати. Тож разом із господарем ми таки зійшлися на думці, що тварину доведеться здавати на м’ясо. Вже й заготовлювач знайшовся, але він погодився взяти тільки готове м’ясо. Тому на нічліг, прихопивши інструменти, до оселі Олексія прийшов різник – його тесть.
Ніч перед забоєм мені якось не спалося. Все перебирав у пам’яті деталі своїх дій, ліки… Раптом у чотири години ночі телефонний дзвінок. Зі слухавки повідомлення: «Корова встала!». Невже? Прибіг – дійсно, стоїть на ногах. З’ясовую подробиці. Виявляється, що зять Василь цілу ніч через кожні півгодини навідувався до хворої корови, яка тільки диханням подавала ознаки життя.
– Ввечері, – розповідає Василь, – я пустив до корови свого собаку, кавказьку вівчарку, зі словами: «Прощайся, Жок, з Ласунею». Жок і почав прощатися, але на свій кшталт: цілу ніч не відходив від корови та облизував їй очі, морду, голову. Коли, чую, вдосвіта собака заскавчав. Відкриваю двері, а корова стоїть і рогами притисла собаку до перегородки. Чи надокучили їй собачі ніжності? Чи на знак вдячності вона в такий спосіб пригорнула свого рятівника рогами?
Коротко про рятівника. Пізньої осені попереднього року в пошуках теплого притулку цуценя розмістили у клітці корівника за стійлом від корови. За кожної нагоди їх разом випускали на прогулянку. Собака супроводжував корову на випас, радо зустрічав її, як та поверталася до хліва. Завжди апетитно першим ласував свіжоздоєним молоком. І в результаті виявився вдячною за таку дружбу істотою.
Випадки з парезом рубця не такі вже рідкісні. На щастя, до Ласуні вдалося врятувати ще дев’ять корів. У кожному разі причиною було безконтрольне поїдання зерна, дерті, борошна, які господарі зберігали в доступних для тварин місцях.
Цієї весни Василь пригостив нас молоком з вечірнього надою від врятованої Ласуні, яка випасалася на полонині. Через добу в кожній банці до половини піднялися вершки. Вміст жиру в молоці – 4,7 відсотка.

Володимир Кравчук,
ветеринарний лікар

Зображення: 

Коментарі

Додати новий коментар

Вміст цього поля є приватним і не буде показаний.
  • Адреси сторінок і електронної пошти атоматично перетворюються у посилання.
  • Рядки та параграфи відокремлюються автоматично.

Детальніше про опції форматування

CAPTCHA
Дайте відповідь на це запитання, щоб ми знали що ви людина, а не робот.